روزنامه النهار کویت در گزارشی اعلام کرد ‘دکتر عدنان شهاب الدین مدیر عامل بنیاد علمی کویت٬ از آغاز اجرای این طرح در مهرماه آینده و آمادگی کشورش برای راه اندازی مراکز آموزشی صحرایی جهت استقرار در اردوگاه های مهاجران سوریه و تامین نیروی فنی و آموزشی خبر داد’.

به گزارش پرس شیعه؛ وی پس از دیدار با نخست وزیر و وزیر آموزش عالی اردن در گفت و گو با خبرنگاران گفت : هماهنگی و ساز و کار لازم جهت اجرای این طرح و آموزش فنی و حرفه ای نوجوانان ۱۳ تا ۱۸ ساله اهل سوریه مقیم اردوگاه های اردن و لبنان برای جلوگیری از انحراف و گمراهی آنان و پیوستن به گروه های تکفیری و افراطگرا انجام شده است .
دکتر شهاب الدین افزود: مبلغ ۱۰ میلیون دلار به عنوان بودجه اولیه برای نخستین سال اجرای این طرح اختصاص یافته است که برحسب تعداد آوارگان سوری مقیم در هر کشور مبلغ چهار میلیون دلار برای اردن و ۶ میلیون دلار برای لبنان تعیین گردید و مدت اجرای این طرح که با همکاری نهادهای سازمان ملل متحد است سه سال تعیین شد.
بحران در سوریه از سال ۲۰۱۱میلادی با ورود تروریست های خارجی به این کشور تشدید شد.گروه های تروریستی فعال در سوریه مانند داعش و جبهه النصره مردم این کشور را ناچار کردند برای در امان ماندن از شر آن ها ٬خانه و کاشانه خود را ترک کنند و به برخی کشورهای همسایه بروند.
در حل حاضر میلیون ها سوری در اردوگاه پناهندگان در اردن٬لبنان و ترکیه در سخت ترین شرایط به سر می برند.