دادگاه عالی نیجریه با درخواست جمعی از وکلای نیجریه ای برای آزادی فوری شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر شیعیان این کشور مخالفت کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری فرهنگ رضوی، بنا بر اعلام دادگاه عالی نیجریه، به دلیل آنچه این دادگاه نگرفتن مجوز حقوقی از دادگاه مربوطه در موعد مقرر و نیز حضور نیافتن مقامات پلیس و دادستانی این کشور و شنیدن نظرات آنان نامیده اند، با این درخواست مخالفت شده است.

حجت الاسلام شیخ ابراهیم زکزاکی سال ۹۴ از سوی بنیاد بین المللی امام رضا(ع) به عنوان «خادم فرهنگ رضوی» انتخاب شد.

تصمیم دولت نیجریه برای آزادی سریع شیخ ابراهیم زکزاکی موجی از نگرانی را در میان برخی از فعالان مدنی و حقوق بشری ایجاد کرده است.

در همین خصوص، تظاهرات شیعیان نیجریه علیه ارتش و نیروهای امنیتی این کشور برای آزادی شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه در استان « کادونا» در شمال غرب این کشور در حالی شدت گرفته است که در روزهای اخیر حمله سنگین ارتش نیجریه به مرکز فرهنگی بقیه الله در منطقه زاریا افزایش یافته است.

تظاهرات مسالمت آمیز شیعیان این کشور در حالی ادامه دارد که نهاد های حقوق بشری بارها نسبت به وضعیت نامساعد رهبر شیعیان این کشور در زندان نیجریه هشدار داده اند.

پیشتر ارتش نیجریه در اقدامی ضد حقوق بشری تظاهرات مردم نیجریه در روز جهانی قدس را سرکوب و شمار کثیری را قتل عام کرد.

از نیمه مرداد ماه نیز شمار کثیری از شیعیان مناطق گوناگون نیجریه با تجمع در مقابل ساختمان کمیته حقوق بشر این کشور نسبت به آزادی شیخ زکزاکی اعتراض کردند.

تظاهرکنندگان با سر دادن شعار «یا مرگ یا زکزاکی» خواهان آزادی سریع شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر شیعیان این کشور شدند.

طرفداران شیخ ابراهیم زکزاکی نیمه مرداد ماه با طی کردن یک راهپیمایی طولانی از کادونا تا ابوجا، آزادی فوری دبیرکل جنبش اسلامی نیجریه را خواستار شدند. آنها ۳۳۰ کیلومتر را از منطقه خود در کادونا تا ابوجا راهپیمایی کردند تا نامه ای که در آن آزادی فوری شیخ زکزاکی درخواست شده بود را به کمیسیون حقوق بشر نیجریه تحویل دهند.

هدف ارتش نیجریه پس از دستگیری شیخ زکزاکی نابودی حرکت اسلامی در شهرهای مختلف نیجریه بوده است. در ایام دهه کرامات امسال و روزهای منتهی به ولادت امام رضا(ع) پرچم متبرک حرم رضوی در زندان تقدیم شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر مسلمانان غرب آفریقا شد.

اقدامی که موجب خوشحالی شیخ زکزاکی و همسر مجاهدش شده بود. او ضمن تقدیر از این اقدام آستان قدس رضوی، از زائران و مجاوران حضرت رضا(علیه السلام) درخواست کرده بود تا نایب الزیاره او باشند و برای پیروزی اسلام و تمامی مبارزان جهان دعا کنند.

در روز قدس دو سال قبل، عوامل ارتش نیجریه به راهپیمایان روز قدس زاریا حمله کرده بودند که ۳۰ نفر از جمله سه پسر شیخ زکزکی به شهادت رسیدند.

آذر ماه سال گذشته – روز ۱۳ دسامبر ۲۰۱۵ – نیز بر اثر حمله عوامل ارتش نیجریه به شیعیان زاریا تعدادی کشته و زخمی شدند. این حمله منجر به تخریب حسینیه بقیه الله نیجریه شد. همچنین در جریان این حمله، شیخ زکزاکی رهبر مسلمانان نیجریه و همسر بزرگوارشان زخمی و دستگیر شدند. خبرها حاکی از آن است که شرایط جسمانی این چهره سرشناس مسلمانان نیجریه در زندان این کشور مساعد نیست و نبود امکانات و فشارها بر وخامت حال این عالم اسلام افزوده است.

ارتش نیجریه مدعی شده است تلاش هواداران شیخ برای ترور رئیس ستاد ارتش نیجریه در منطقه زاریا علت دستگیری این رهبر بزرگ تشیع در نیجریه بوده است و تلاش های بین المللی کارشناسان حقوقی در نیجریه برای برای آزادی شیخ زکزاکی ادامه دارد.

در روزهای اخیر تظاهرات وسیع شیعیان نیجریه علیه ارتش و نیروهای امنیتی این کشور برای آزادی شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر شیعیان این کشور درحالی شدت گرفته است که خصومت های ارتش نیجریه با جمعیت وسیع و مردمی شیعیان درمناطق گوناگون این کشور همچنان ادامه دارد که این امر موجی از نگرانی را در میان مجامع مذهبی و فرهنگی جهان تشیع پدید آورده است.