آزمایش های هسته ای سطحی و زیر سطحی که فرانسه ده ها سال پیش در الجزایر انجام داده بود، افزون بر گرفتن جان ده ها هزار الجزایری، آثاری برجا گذاشته است که تا هزاران سال باقی خواهد بود.

به گزارش پرس شیعه؛ رئیس بنیاد ملی ارتقای بهداشت و توسعه تحقیقات الجزایر اعلام کرد اثرات مخربی که آزمایش های هسته ای فرانسه در صحرای بزرگ کشورش برجای گذاشته است، هزاران سال باقی خواهد ماند.
روزنامه “الشروق”، روز پنجشنبه، به نقل از مصطفی خیاطی رئیس بنیاد ملی ارتقای بهداشت و توسعه تحقیقات الجزایر نوشت: “مردم منطقه رقان در بخش بیابانی جنوب غرب الجزایر روز ۱۳ فوریه ۱۹۶۰ با صدای انفجاری مهیب که قدرتش معادل قدرت انفجار ۷۰ بمبِ شبیه بمب هیروشیما بود، هراسان از خواب بیدار شدند”.
خیاطی گفت: “فرانسه منطقه رقان را به میدان آزمایش های هسته ای خود تبدیل کرده بود”.
او افزود: “فرانسه از سال ۱۹۶۰ تا سال ۱۹۶۶ حدود ۱۷ آزمایش هسته ای در مناطق بیابانی الجزایر اجرا کرد. این آزمایش ها جان ۴۲ هزار نفر از مردم را گرفت، هزاران نفر را نیز به بیماری های ناشی از تشعشعات هسته ای گرفتار کرد و آسیب های زیادی نیز به محیط زیست و مردم وارد کرده است”.

فذانسه روز ۱۳ فوریه ۱۹۶۰ در منطقه رقان که منطقه حمودیا نیز نامیده می شود، اولین بمب هسته ای پُرقدرت خود را به نام ” موش صحرایی آبی” منفجر کرد و ده ها هزار قربانی انفجار این بمب به موش های آزمایشگاهی کارشناسان اسرائیلی و فرانسوی تبدیل شدند.

ژنرالی فرانسوی به نام لافو اذعان می کند که منطقه رقان ژوئن ۱۹۵۷ به عنوان منطقه اجرای اولین آزمایش هسته ای انتخاب شد و از سال ۱۹۵۸ مقدمات اجرای آزمایش آغاز شد.
هزینه اولین آزمایش هسته ای فرانسه در صحرای بزرگ الجزایر یک میلیارد و ۲۶۰ میلیون فرانک بود که فرانسه این مبلغ را براساس توافقنامه همکاری هسته ای خود با اسرائیل از تل آویو دریافت کرده بود.

فرانسه هنوز از افشای جزئیات ۱۷ آزمایش هسته ای خود در مناطق بیابانی الجزایر امتناع می کند و عذرخواهی نکرده است. همچنان که به جنایاتی که در این آزمایش ها مرتکب شده است، هم اذعان نمی کند و از پرداخت غرامت به خانواده های قربانیان سر باز می زند.