مشهد ـ فرمانده قرارگاه پدافندی خاتم الانبیا(ص) منطقه شمال شرق گفت: پدافند تنها شامل قرارگاه نیست و تمام نیروهای ارتش، سپاه و بسیج دیده بانی را در قالب یک شبکه یکپارچه پدافندی برعهده دارند.

به گزارش پرس شیعه؛ امیر سرتیپ دوم ستاد عبدالله رشادی در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه این هفته مشهد در حرم رضوی اظهار کرد: در زمان جنگ تحمیلی هزار منطقه به صورت ویژه توسط سامانه های راداری تحت کنترل بود.

وی ادامه داد: سیستم ها توسط نیروهای فنی نگهداری می شد و در آن زمان که با تحریم هم مواجه بودیم نقش نیروهای فنی بسیار بارز بود زیرا تمام سیستم ها را به روز نگهداشتند و در طرف مقابل، عراق هم از سیستم های به روز برای حمله به ایران بهره می برد.

فرمانده قرارگاه پدافندی خاتم الانبیا(ص) در منطقه شمال شرق کشور با اشاره به سامانه های موشکی ایران در زمان هشت سال دفاع مقدس گفت: سامانه‌های موشکی ایران قابلیت درگیری با هواپیماهای دشمن نداشتند اما با خرید سامانه موشکی ساندو توسط سپاه موفق به انهدام هواپیماهای میگ ۲۵ دشمن در اصفهان و تبریز شدیم.

رشادی افزود: پدافند در عملیات های متعددی حاضر بود به طور مثال در والفجر ۸ انواع هواپیما و هلیکوپتر دشمن منهدم شد و تاکتیک ارتفاع پست ایران جواب مثبت داد، روزانه ۴ هواپیمای دشمن منهدم می شد و دشمن از ترس به وجود آمده پا به فرار می گذاشت.

وی با بیان اینکه تجربیات ۸ سال دفاع مقدس، وابستگی شدید به رادارها، ساختار دفاعی و غیره باعث شد تا به فکر ایجاد یک پدافند قوی باشیم، گفت: بنابراین قرارگاه پدافند با دستور رهبری از نهاجا جدا شد و ۸ سال است که به صورت مستقل بوده و توانسته ایم سیستم های قبلی را ارتقاء داده و سیستم های جدید و به روز را هم اضافه کنیم.

فرمانده قرارگاه پدافندی خاتم الانبیا(ص) در منطقه شمال شرق کشور تأکید کرد: ما امروز توسط رادارها توانسته ایم هواپیماهای غیرقابل روئیت را نیز روئیت کنیم و از زمان استقرار این سامانه اجازه ورود هواپیمای دشمن به مرزهای هوایی ایران داده نشده است، گرچه شاهد حضور این هواپیماها در کشورهای همسایه هستیم اما آنها جرات حضور در خاک ایران را ندارند.

وی بیان کرد: شبکه یکپارچه پدافندی تنها شامل قرارگاه نیست و تمام نیروهای ارتش، سپاه و بسیج را شامل می شود و همه گروه ها امر دیده بانی را در قالب یک شبکه یکپارچه پدافندی برعهده دارند.

رشادی با بیان اینکه هرگونه فعالیت دشمن به موقع و در کمتر از یک دقیقه شناسایی شده و به طور قاطع با آن برخورد می‌شود، اظهار کرد: در عملیات دستگیری عبدالمالک ریگی اقداماتی توسط نیروهای پدافندی جهت شناسایی وی انجام شد و وی دستگیر شد و به سزای اعمالش رسید همچنین در آخرین اقدام، دستگیری تفنگداران آمریکایی را شاهد بودیم و عوامل این هواپیمای دشمن چاره ای جز عذرخواهی نداشتند.

فرمانده قرارگاه پدافندی خاتم الانبیا(ص) در منطقه شمال شرق کشور تأکید کرد: دفاع از کشور به صورت ۲۴ ساعته تحت کنترل است و رهبر معظم انقلاب هم برحضور پدافند در خط مقدم مقابله با دشمن تأکید دارند تا دشمن به خود اجازه ورود به خاک ایران را ندهد