سنندج – نماینده ولی فقیه در استان کردستان گفت: باید زکات جمع آوری شده در این استان در راستای رفع نیازها و مشکلات مردم هزینه شود تا اعتماد آنها برای مشارکت در این فریضه دینی جلب شود.

به گزارش پرس شیعه و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان کردستان، آیت‌الله سیدمحمد حسینی‌شاهرودی ظهر امروز در دومین جلسه شورای زکات استان کردستان، اظهار کرد: زکات وسیله‌ای برای آزمایش و باقیات و صالحات است.

وی با اشاره به اینکه همه کارها باید براساس تقوی باشد، گفت: بحث زکات یکی از مصادیق بارز تعاون و همکاری است.

وی به جایگاه زکات و اهمیت آن در ابعاد مختلف اشاره کرد و گفت: آیات فراوانی در خصوص زکات وجود دارد و در روایات مختلف هم تاکید زیادی بر پرداخت زکات شده و هر انسان عاقلی باید زکات مال خود را پرداخت کند زیرا خداوند وعده داده که پرداخت زکات موجب برکت مال می‌شود و وعده خداوند حق است.

آیت‌الله حسینی‌شاهرودی زکات را ضمانت و بیمه‌ای برای مال و دارایی عنوان کرد و افزود: باور کنیم زکات ضمانت و بیمه‌ای برای مال و دارایی است اگر جمع آوری و مصرف زکات به صورت درست انجام شود دیگر نیازی به پرداخت مالیات نیست و مسیر پرداخت زکات به گونه‌ای است که این مسیر هیچگاه بسته نمی‌شود.

وی گفت: فقرا، مساکین و نیازمندان اولویت اول در پرداخت زکات هستند و باید به این اقشار بیشتر رسیدگی شود تا اعتماد مردم برای پرداخت زکات بیشتر در سطح جامعه نیز جلب شود.

نماینده ولی فقیه در کردستان تشکیل کمیته های مختلف برای ترویج و تشویق هر چه بیشتر پرداخت زکات در جامعه را مهم دانست و بیان کرد: باید موارد مصرف زکات به مردم گزارش داده شود تا جامعه به یک اطمینان مطلوب برسند و لازم است از روش های مختلف و راهکارهای نوین برای ترویج بحث زکات استفاده شود.

وی با بیان اینکه مبالغ به دست آمده از طریق زکات تماماً در داخل خود استان مصرف می‌شود، افزود: سیره نبی مکرم اسلام(ص) در جمع آوری و دریافت زکات برای ما حجت است و باید با تشکیل یک کمیته فرهنگی در راستای آگاه سازی و پاسخگویی به سوالات و شبهات قدم برداریم.

آیت‌الله حسینی‌شاهرودی عنوان کرد: همه باید برای ترویج زکات که واجب الهی است تلاش کنیم و توجه بیشتری به مستمندان و محرومین داشته باشیم و از بخش زکات سرمایه‌های بزرگی می‌توانیم داشته باشیم.

وی افزود: باید این امکان فراهم شود مبالغی که از محل زکات در اختیار محرومین قرار می گیرد در راستای اشتغالزایی و ایجاد درآمد مستمر هزینه شود تا مشکلات به صورت مداوم و مستمر حل شود.

نماینده ولی فقیه در کردستان عنوان کرد: هفتاد درصد زکات صرف مخارج محرومین شده که بیشتر این مبلغ از محل جمع آوری زکات فطره بوده است.

وی افزود: با تشکیل کمیته مصرف می‌شود راهکارهایی به کار برد که نحوه مصرف زکات به صورتی باشد که ارزش افزوده پیدا کند.

آیت‌الله حسینی‌شاهرودی گفت: یکی از مسائل عمده در زندگی محرومین و نیازمندان، تامین هزینه‌های روزمره زندگی است که به سختی انجام می‌گیرد و اگر بتوانیم با استفاده از زکات و کمک مجموعه های دیگر برای نیازمندان سرپناهی تهیه شود بسیاری از دغدغه های زندگی محرومین حل می‌شود.