حضرت آیت الله مکارم شیرازی گفتند: عابد دست پرورده عالم است؛ بنابراین نجات عابد، مرهون خدمات عالم است.

به گزارش پرس شیعه؛ حضرت آیت الله مکارم شیرازی صبح امروز در نخستین درس خارج فقه سال تحصیلی ۹۶-۹۵ که در مسجد اعظم قم برگزار شد، به روایتی از امام باقر(ع) اشاره کردند و گفتند: حضرت فرمودند: «عالِمٌ یُنتَفَعُ بِعِلمِهِ اَفضَلُ مِن سَبعینَ اَلفٍ عابِدٍ؛ دانشمندی که از علمش سود برد، از هفتاد هزار عابد بهتر است».

ایشان با اشاره به اینکه در این روایت سه نکته بر برتری عالم از عابد وجود دارد، اظهار داشتند: نکته اول، مَثَل معروف است که «عابد گلیم خویش در می برد ز آب»؛ اما عالم، نجات غریقی است که ملتی را نجات خواهد داد.

این مرجع تقلید ابراز داشتند: نکته و تفاوت دوم، حفظ شدن عابد بوسیله عالم است؛ چراکه اگر تعلیمات عالم نباشد، عابد نیز منحرف خواهد شد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی یادآور شدند: عابد دست پرورده عالم است؛ بنابراین نجات عابد، مرهون خدمات عالم است.

این استاد برجسته حوزه به تفاوت سوم اشاره و خاطرنشان کردند: عبادت عابد با عبادت عالم متفاوت است؛ چراکه امام صادق(ع) در روایتی فرمودند: «اِنَّ الثَوابَ عَلَی قَدرِ العقلِ/ ثواب دادن به اندازه عقل (آدمی) است» و معرفت و علم عالم از معرفت عابد بالاتر است؛ به همین دلیل عبادت او نیز پر ارزش تر خواهد بود.

این مفسر قرآن کریم در پایان تصریح کردند: شما طلاب عزیز باید یاد بگیرید و علم خود را در اختیار مردم بگذارید تا مصداق روایت مذکور باشید.