مشاور امور بین‌الملل مقام معظم رهبری گفت: ما با هر نوع تجزیه‌طلبی مخالف هستیم چراکه باعث می‌شود این جنگ‌ها ادامه داشته باشد که این به ضرر صلح در تمام جهان است.

به گزارش پرس شیعه؛ علی‌اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار با رئیس مجلس فرانسه که در دفتر این مرکز برگزار شد، اظهار داشت: رابطه ما با فرانسه یک رابطه ریشه‌دار است، فراز و نشیب داشته است اما هیچ‌گاه خاطره بد و نگران‌کننده‌ای میان این دو کشور نبوده است.

وی ادامه داد: مردم ایران هیچ سابقه استعماری از فرانسه به یاد ندارند، بلکه در اصل رابطه مثبت و فرهنگی با این کشور دارند، لذا توقع این است که همکاری‌های فرهنگی در سطح متعالی بین دو طرف برقرار شود.

مشاور امور بین‌الملل مقام معظم رهبری افزود: گاهی کدورت‌هایی هم میان ایران و فرانسه وجود داشته است اما ما همواره کشور فرانسه را یک کشور فرهنگی، با سابقه تاریخی طولانی می‌شناسیم.

وی تصریح کرد: مردم ما آن سِبقه و روش استقلال‌خواهانه ژنرال دوگُل را در جهت حفظ استقلال فرهنگی کشورش تمجید می‌کند.

ولایتی با بیان اینکه کمتر ایرانی را پیدا می‌کنید که کتاب «بینوایان» را نخوانده باشد، افزود: در مقابل کمتر فرانسوی‌ را هم پیدا می‌کنید که اسم «حافظ» را نشنیده باشد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: در شرایطی که ما با تروریسم مواجه هستیم، هر دو کشور با این پدیده مخالف هستند و اگر این دیدارها ادامه دشته باشد، برداشت‌های دو طرف نسبت به تروریسم به یکدیگر نزدیک می‌شود.

وی ادامه داد: ما از آنچه به عنوان تروریسم در فرانسه و یا در دیگر جاها بوجود آمده، تردیدی در محکومیت آنها نداشتیم و امیدواریم همکاری‌ها میان ایران و فرانسه و افراد دیگری که با تروریسم‌ مخالف هستند، به این پدیده تروریسم در غرب آسیا و در همه جهان پایان دهند.

ولایتی با بیان اینکه امیدواریم به جایی برسیم که آنچه در منطقه ما به صورت جنگ‌های قبیله‌ای و مذهبی اتفاق می‌افتد، به پایان برسد، افزود: ما امیدواریم کشورهایی همچون سوریه، عراق و یمن هر چه زودتر صلح و آرامش خود را به دست آورند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: فرانسه یک سابقه طولانی در لبنان و سوریه دارد و ایران هم از نفوذ خوبی در این مناطق برخوردار است لذا می‌توانند با همکاری یکدیگر به این جنگ‌های خانمان‌سوز پایان دهند.

وی تصریح کرد: ما معتقد به این هستیم که فرانسه باید سیاست‌های مستقل خودش را در منطقه داشته باشد و ما هم به آنها کمک خواهیم کرد، البته بر اساس حفظ تمامیت ارضی دیگر کشورها.

ولایتی تأکید کرد: ما با هر نوع تجزیه‌طلبی مخالف هستیم چون باعث می‌شود این جنگ‌ها ادامه داشته باشد که این به ضرر صلح در تمام جهان است.