به دنبال بحران مالی و مواجه شدن با کسری شدید بودجه، عربستان سعودی ۲۰ میلیارد دلار از پروژه‌هایش را نیمه‌ کاره رها می‌کند.

به گزارش پرس شیعه؛ عربستان به دلیل ورود به جنگ با یمن و تجاوز گسترده به آن کشور در یکسال و نیم گذشته و نوسانات قیمت نفت با کسری بودجه دست و پنجه نرم می‌کند و اکنون برای جبران سیاست های غلط خود به دهها طرح محدود کننده روی آورده است.

روزنامه السفیر به نقل از خبرگزاری بلومبرگ گزارش کرد عربستان سعودی همچنین درصدد است یک چهارم از بودجه‌های وزارتخانه‌های این کشور را کاهش دهد.

پایگاه تحلیلی-خبری بلومبرگ نوشت طبق گفته سه فرد آگاه، دولت عربستان در حال بازبینی هزاران پروژه‌‌ به ارزش ۲۶۰ میلیارد ریال عربستان (۶۹ میلیارد دلار) است و احتمالاً یک سوم از این پروژه‌ها را به واسطه این کسری بودجه لغو کند.

دو نفر از این افراد که خواستند نامشان فاش نشود، تصریح کردند که اینگونه اقدام ها به مدت چندین سال بر بودجه تأثیر می‌گذارد.

طبق گفته این افراد، یک طرح جداگانه عربستان نیز شامل ادغام وزارتخانه‌های دولتی و حذف برخی وزارتخانه‌ها می‌شود.

عربستان بعنوان بزرگترین صادرکننده نفت، در حال برداشتن گام‌های بی‌سابقه‌ای به منظور مهار کسری بودجه که در سال گذشته میلادی معادل ۱۶ درصد تولید ناخالص داخلی بود، می‌باشد.

بلومبرگ ادامه داد، این کشور یارانه سوخت و آب و برق و همچنین میلیاردها دلار از هزینه‌ها را کاهش داده است.

صندوق بین‌المللی پول انتظار دارد که کسری بودجه عربستان در سال ۲۰۱۷ به زیر ۱۰ درصد تولید ناخالص داخلی (GDP) کاهش یابد.

وزارت دارایی عربستان حاضر نشد در خصوص این گزارش اظهارنظر کند و در عین حال مقام های وزارت اقتصاد و برنامه‌ریزی عربستان نیز برای ابراز در اینباره در دسترس نبودند. چندین نفر دیگر از مقامات ارشد دولت عربستان به همراه «محمد بن سلمان» جانشین ولیعهد عربستان در تور آسیایی به سر می‌بردند.

شاخص بازار بورس عربستان (تداول) در پایان روز افت ۰٫۲ درصدی داشته است و این شاخص در ۱۲ ماه گذشته، ۱۷ درصد کاهش داشته است.

محمد بن سلمان در واقع به دنبال پیشبرد طرح‌هایی است تا بعد از افت قیمت نفت، وابستگی ریاض به درآمد ناشی از فروش نفت را کاهش دهد. طرح‌های او شامل فروش سهام شرکت غول نفتی آرامکو و ایجاد بزرگترین صندوق ثروت ملی جهان می‌باشد.

بلومبرگ ادامه داد، با اینحال، تلاش برای اصلاح امور مالی دولتی، توسعه بزرگترین اقتصاد عرب را کند کرده است به طوریکه تولید ناخالص دولتی غیرنفتی در اولین سه ماهه سال جاری میلادی، کاهش داشته است.