مسد یعنی ریسمان بافته شده از الیاف و نخ های درخت خرما. این سوره مکی است.

 این سوره از عاقبت شوم ابولهب و همسرش خبر می دهد.
ترجمه آیات آن چنین است:
بریده باد دو دست ابولهب و مرگ بر او باد. دارایی او و آنچه اندوخته بود سودش نکرد. به زودی در آتش پرزبانه درآید؛ و زنش، آن هیزم کش (آتش افروز) برگردنش طنابی از لیف خرماست.
ابولهب که در این سوره مورد نفرین خداوند قرار گرفته، فرزند عبدالمطلب و عموی رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) است. او از سرسخت ترین دشمنان آن حضرت در آغاز بعثت بود. وی آن حضرت را دروغگو معرفی می کرد و پیش از تمام مشرکین آن بزرگوار را آزار و اذیت می کرد. وقتی پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) او و سایر اقوام و نزدیکان خود را برای اولین بار به اسلام دعوت کرد، ابولهب با کمال بی شرمی خطاب به آن حضرت گفت: تباً لک یعنی: هلاکت بر تو باد.
این سوره در مقابل سخن ناروای وی نازل شده است و کلام او را به خودش بر می گرداند که: بریده باد دو دست ابولهب و مرگ بر او باد.
ابولهب پیوسته به دنبال پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) می رفت. وقتی آن حضرت قبیله ای را به اسلام دعوت می کرد، بلافاصله ابولهب شروع به تبلیغ بر ضد اسلام می کرد و می گفت: او می خواهد شما لات و عزی و…. را کنار بگذارید او می خواهد شما را گمراه کند. مبادا به حرفهای او گوش بدهید.
کسی که خود شاهد بوده است، نقل می کند:
… جوانی را دیدم که می گفت: ای مردم بگویید: لا اله الا الله تا رستگار شوید. ناگاه مردی را پشت سر او دیدم که به او سنگ می زد و در حالی که ساق پای آن جوان را خون آلود کرده بود، می گفت: ای مردم! این مرد دروغ پرداز است. حرفهایش را قبول نکنید. پرسیدم: اینها کی اند؟ گفتند: این جوان محمد است، و آن عموی او ابولهب که او را دروغگو می پندارد.
زن ابولهب ام جمیل از بنی امیه و خواهر ابوسفیان بود. گفته اند: این زن برای آزار رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) ، بوته های خار را با طناب می پیچید و شبانه حمل می کرد و بر سر راه آن حضرت می ریخت. قرآن کریم می فرماید: او در روز قیامت نیز به همین صورت یعنی طناب به گردن و هیزم بر پشت وارد آتش دوزخ می شود.

کتاب گلستان سوره‌ ها – ص ۲۲۸
محمد حسین جعفری