نامزد جنجالی جمهوریخواهان در اظهاراتی جدید در موارد متعددی همچون ضعف های نظامی آمریکا، مقایسه اوباما با پوتین و همچنین توافق هسته ای ایران و پول هایی که در اختیار تهران قرار گرفته سخن گفت.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری مهر، «دونالد ترامپ» در مصاحبه با ان بی سی نیوز، همچنین ایراد یک سخنرانی به تشریح برنامه های نظامی خود پراخته و انتقاداتی را نیز متوجه دولت آمریکا کرد.

مقایسه اوباما با پوتین

ترامپ در مصاحبه خود گفت: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، به مراتب رهبرتر از باراک اوباماست. ترامپ که در مصاحبه تلویزیونی با شبکه ان‌بی‌سی سخن می‌گفت، اظهار داشت که ولادیمیر پوتین کنترل محکمی بر کشورش دارد.

ترامپ در ادامه گفت که در روسیه البته نظام کاملا متفاوتی وجود دارد که من آن را نمی‌پسندم اما قطعا در آن نظام، پوتین به مراتب بیش از رئیس جمهوری ما کیفیت رهبری داشته است.

نامزد حزب جمهوریخواه گفت که از پیشنهاد ولادیمیر پوتین برای ایجاد جبهه واحدی با آمریکا برای شکست داعش استقبال می‌کند.

ترامپ پیش از این هم شیوه زمامداری و شخصیت ولادیمیر پوتین را ستوده و او را رهبری قاطع و نیرومند خوانده بود. در مقابل، رئیس جمهوری روسیه نیز نظر مساعدی نسبت به او ابراز داشته است. ترامپ در این مصاحبه تلویزیونی گفت: اگر او (پوتین) مطالب خوبی در باره من بگوید، من هم چیزهای خوبی درباره او خواهم گفت.

ضعف های نظامی آمریکا

پیش از این مصاحبه دونالد ترامپ در سخنرانی در جمع گروهی از نظامیان سابق گفته بود که در صورتی که به ریاست جمهوری انتخاب شود، در نظر دارد بودجه دفاعی آمریکا را افزایش دهد.

نامزد حزب جمهوریخواه از برنامه‌ای برای افزایش نفرات ارتش تا بیش از نیم میلیون نفر، افزایش شمار هواپیماهای نظامی تا دست کم یکهزار و ۲۰۰ فروند، و تجهیز دست کم ۳۵۰ فروند کشتی جنگی و زیردریایی سخن گفت.

ترامپ گفت که از مقامات مسئول و مشاوران خود خواهد خواست تا نقشه عملیاتی مشخصی را برای شکست گروه داعش تهیه کنند و در اختیار او قرار دهند.

وی فرماندهان ارشد ارتش آمریکا را هدف انتقاد قرار داد و گفت که اوباما و کلینتون دست و پای آنان را بسته‌اند هرچند تاکید کرد که به کارآیی بعضی از فرماندهان اعتقاد دارد.

او همچنین گفت که با مطالعه گزارش‌های امنیتی، دریافته که باراک اوباما به پیشنهاد کارشناسان نظامی توجه نداشته و این وضعیت تکان دهنده است.

ترامپ در مورد برنامه های نظامی خود گفت: همین‌که به ریاست‌جمهوری برسم، از کنگره خواهم خواست انفصالات دفاعی (در بودجه) را برداشته و بودجه تازه‌ای برای بازسازی قوای نظامی ارائه خواهم کرد. این موضوع در جامعه نیروهای نظامی اطمینان بیشتری ایجاد کرده و به فرماندهان ارتش اجازه خواهد به رفع نیازهای آینده خود اقدام کنند».

نامزد جمهوریخواهان وعده به افزایش ظرفیت نیروهای دریایی و تفنگداران دریایی ارتش آمریکا نیز داد و گفت شمار کشتی های موجود، کم‌ترین رقم از زمان جنگ نخست جهانی‌ست.

اما منتقدان این گفته‌ها می‌گویند ترامپ توجهی به امکانات نظامی یک کشتی جنگی در سده بیست‌ویکم و کشتی‌های جنگی در اوایل قرن گذشته نکرده‌است.

ایران

ترامپ در اظهارات شب گذشته خود بار دیگر به انتقاد از توافق اتمی و رفع تحریم‌های ایران پرداخت و همچنین در حساب توئیتر کارزار انتخاباتی خود، مدعی شد پول‌های ناشی از «فع تحریم‌های ایران، از طرف کلینتون-اوباما، احتمالا به تروریست‌ها می‌رسد.

ترامپ همچنین در جریان سخنرانی خود در مورد امنیت ملی و امور نطامی آمریکا، مدعی گردید: ایران، بزرگ‌ترین دولت حامی تروریسم، اکنون انباشته از پول‌هایی‌ است که از طرف آمریکا رفع شده‌ است.

نامزد جمهوریخواهان گفت ایالات متحده ۱۵۰ میلیارد دلار به ایران داده؛ رقمی که در موارد مختلف مورد انتقاد مقام‌های دولتی و مذاکره‌کنندگان اتمی قرار گرفته‌است. اما روزنامه نیویورک‌تایمز، که در کارزارهای انتخاباتی به دموکرات‌ها نزدیک است، می‌گوید تحلیلگران این رقم را، حداکثر کل ارزش تمام مصادرات یا توقیفات آمریکا علیه ایران می‌دانند؛ که باز هم به رقم ۱۵۰ میلیارد نمی‌رسد بلکه احتمالا در حد ۱۰۰ میلیارد دلار خواهد بود.

ترامپ در عین حال از پرداخت ۱.۷ میلیار دلار ناشی از قرارداد معلق‌شده نظامی با ایران و سود آن طی چهار دهه گذشته، انتقاد کرده و آن را مانند عمده جمهوریخواهان، «باج‌دهی» توصیف کرده‌است.

اما دولت آمریکا به‌تاکید این اتهام‌ ها را رد کرده و باراک اوباما نیز گفته پرداخته پول قرارداد معلق‌شده و سود ناشی از آن، در پی مشورت با حقوقدانان و برای جلوگیری از افزایش جریمه به ایران، انجام شده‌است.

تغییرات ترامپ

با وجود لحن تند انتقادات دونالد ترامپ، به گفته ناظران، در روزهای اخیر تغییراتی در روش تبلیغاتی او مشاهده شده است. ترامپ که به ابراز نظرهای جنجالی مشهور است، چندی پیش باراک اوباما را متهم کرد که به شکل‌گیری داعش کمک کرده است. این سخنان با انتقادات تندی حتی از سوی جمهوریخواهان مواجه شد.

به نظر می‌رسد که در روزهای اخیر، لحن سخنان دونالد ترامپ معتدل‌تر شده و همزمان، در نظرسنجی ها، فاصله او با نامزد حزب دموکرات کاهش یافته و حتی از وی پیشی نیز گرفته است.

رویکردهای جدید ترامپ، به طور عمومی از طرف رسانه‌های نزدیک به دموکرات‌ها، به عنوان تغییر نگاه توصیف شده‌است؛ میلیاردر نیویورکی با شعارهایی مانند «آمریکا: در درجه اول» در رقابت‌های درون‌حزبی شرکت کرده بود و به عنوان چهره‌ای شناخته شده بود، که خواستار کاهش حضور نظامی آن کشور در نهادهایی مانند «ناتو» و یا کاهش کمک‌های نظامی واشینگتن به متحدانش است.

در همین رابطه روزنامه واشنگتن‌پست می‌ نویسد: این بازگشت شدید از رویکرد نظامی مطرح‌شده در گذشته، احتمالا به رضایت بیشتری در میان قانونگذاران جمهوریخواه در کنگره آن کشور نیز می‌انجامد. کسانی که نگران آن بودند با انتخاب دونالد ترامپ، آمریکا ممکن است از تعهدات بین‌المللی خود در مورد مسائل نظامی، دست بکشد.