قم – تولیت آستان قدس رضوی دنیای امروز را محل تلاقی و مبارزه حامیان و مخالفان و مبارزان علیه کرامت الهی دانست و گفت: آل سعود امتداد راهبردی استکبار در منطقه ما است.

به گزارش پرس شیعه؛ به نقل از مرکز خبر حوزه، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی پیش از ظهر پنج‌شنبه در همایش هیئت‌های محوری و برگزیده کشور در مجتمع یاوران مهدی(عج) قم با ذکر معانی کرامت گفت: قرآن کریم به «کرمنا بنی آدم» اشاره می‌کند که معنی آن، همان کرامت ذاتی است.

وی افزود: کرامت ذاتی، عقل و خرد و فطرتی است که به لطف خدا در وجود انسان‌ها است؛ البته کرامت به معانی مختلف بیان شده است که نزدیک‌ترین معنی به ذهن انسان که بیشتر نقل شده است، همان مفهوم بخشش است.

تولیت آستان قدس رضوی اظهارکرد: برخی دیگر کرامت را به عزت معنی کرده‌اند؛ این کرامت به این معنی است که کرامت حالت و ملکه نفسانی است که اجازه مغلوب شدن نفس را در مقابل شیاطین نمی‌دهد؛ در این تعریف به این معنی است که خداوند اجازه نمی‌دهد که فرد اسیر نفس درون و شیاطین بیرون باشد.

وی اظهارکرد: اگر انسان دارای کرامت شد، جلوه‌هایی خواهد شد که کرامت نفسانی و بیرونی را جلوه گر می‌کند؛ یکی از جلوه‌های این کرامت، بخشش خواهد بود؛ جال انسان‌های کریم جلوه این کرامت را در مال و جان و آبرو بروز می‌دهند؛ شهدا پیش از آنکه به مقام شهادت نائل شدند ابتدا به مقام کرامت نائل شوند زیرا اگر کسی به مقام کرامت نرسد به شهادت نخواهد رسید.

حجت الاسلام رئیسی تصریح کرد: بهترین حالت زمانی است که عشق خدا در تمام ارکان وجودی انسان احاطه پیدا کند؛ البته کرامت اکتسابی قابل کسب است که انسان‌ها باید برای رسیدن به آن تلاش کنند؛ این کرامت از قرآن کریم و خانه کرامت حاصل می‌شود.

تمام سخنان امام حسین (ع) در عاشورا، درس توحید است

وی با ذکر این مطلب که قرآن کریم و رسول کریم و ائمه و اهل بیت(ع) کریم هستند، عنوان کرد: کرامت انسان در پرتو عبودیت حاصل می‌شود و اهل بیت(ع) نیز در قله بندگی قرار داشتند و به همین دلیل یکی ازمهمترین رسالت‌های هیئت‌ها، درس عبودیت دادن به مخاطبان است.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: تمام سخنان امام حسین(ع) در عاشورا، درس توحید است؛ یعنی باید لحظه به لحظه بر توحید حاضران در روضه اباعبدالله اضافه شود؛ کرامت اکتسابی در پرتو کتاب کامل و انسان کامل است که در مجالس هیئت‌ها باید به این دو اصل توجه شود؛ یعنی هیات ها باید زمینه ساز کرامت مخاطبان باشد.

حجت الاسلام رئیسی بیان داشت: بنی امیه راه ایمان را بر مردم نبستند، بلکه راه‌های کشف آسیب‌های ایمان را بر مردم بستند؛ آل سعود حاضر است که نمازی که روح و محتوا نداشته باشد را ترویج کند؛ آن‌ها امتداد راهبردی استکبار در منطقه ما است؛ آل سعود مشکلی با خواندن نماز ندارد، بلکه با اقامه نماز مشکل دارند، زیرا اگر قرار باشد که نماز اقامه شود ابتدا باید گلوی ظالم که خود آن‌ها هستند گرفته شود.

وی با ذکر این مطلب که مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولان امور مساجد، سیاسی بودن و زمان شناس بودن را معنی کردند اظهار کرد: توّابین انسان‌های خوبی داشتند ولی چون در زمانی که باید، ندای امامشان را نشنیدند در صف یاران امام قرار نگرفتند؛ هیئت‌های ما باید زمان شناس باشند در موقع مناسب بهترین سمت گیری را داشته باشند.

درد بشریت امروز آن است که از کرامت فاصله گرفته است

تولیت آستان قدس رضوی بیان کرد: معلم اصلی هیئت‌ها، امام حسین است که در قله کرامت قراردارد؛ قله وجودی انسان، کرامت است که محصول آن عبودت مطلق است؛ کرامت انسان که جز در خانه کریمان یافت نمی‌شود باید در زندگی ما ساری و جاری باشد که نقطه قله این امر، شهادت است.

وی اظهار کرد: دنیای امروز محل صف بندی‌های حامیان کرامت و ضد کرامت است؛ آیت‌الله شیخ عیسی قاسم، شیخ زکزاکی و شیخ نمر و…پرچمدار دفاع و تبیین کرامت انسان هستند؛ درد بشریت امروز آن است که از کرامت فاصله گرفته است؛ مسجد مقدس جمکران مدرسه بزرگ انسانیت است که به انسان درس کرامت می‌دهد.

حجت الاسلام رئیسی در پایان بر لزوم معرفت افزایی و بصیرت آفرینی و ساختن انسان‌های عاشورایی برای دفاع ارزش‌های دین و انقلابی اندیشیدن و انقلابی عمل کردن تأکید کرد.