قم – امام جمعه قم گفت: سعودی‌ها تولیدکننده افکار تروریستی و همچنین مزدور بیگانگان هستند و لیاقت لازم برای برپایی مراسم حج را ندارند.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت الله علیرضا اعرافی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه قم که در مصلای قدس برگزار شد، با محکوم کردن اقدام عربستان سعودی در ممانعت از حضور حاجیان ایرانی در موسم حج، ابراز داشت: سعودی‌ها تولیدکننده افکار تروریستی و همچنین مزدور بیگانگان هستند و لیاقت لازم برای برپایی مراسم حج را ندارند.

وی در ادامه با اشاره به مسائل کشور بحرین، ابراز داشت: مسائل بحرین آزار دهنده است و دل هر انسان منصفی را به درد می‌آورد.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور ابراز داشت: در سال‌های اخیر یک دستگاه ظالمانه در بحرین سیاست‌های تبعیض آمیز را دنبال می‌کند.

وی ادامه داد: محروم کردن مردم از تعیین سرنوشت سرکوب و اختناق مردم و جوانان، به شهادت رساندن خیل عظیمی از علما و جوانان، تعطیل کردن نمازهای جمعه و جماعات، انحلال احزاب و اسکان غیر بحرینی‌ها و اهدای تابعیت به آنها و همچنین سلب تابعیت از مردم بحرین از جمله شیخ عیسی قاسم و محاکمه وی از جمله اقدامات تبعیض آمیز حکام بحرین است.

آیت الله اعرافی افزود: حاکمان بحرین بدانند ملت‌های مظلوم عالم و ایران اسلامی، علما و مراجع قم و رهبر معظم انقلاب اسلامی در کنار آنها خواهند بود.

مسئولان به معاهده مشترک در مبارزه با پولشویی توجه بیشتری داشته باشند

وی در بخش دیگری از خطبه‌های خود با اشاره به مسائل داخلی اظهار داشت: این روزها انتظار می‌رود مسئولان به دو مسئله مهم از جمله تعدیل حقوق‌های نجومی و معاهده مشترک در مبارزه با پولشویی توجه بیشتری داشته باشند چرا که احساس خطرهای جدی در این زمینه وجود دارد و نباید از این موضوع به آسانی عبور کرد.

امام جمعه قم همچنین با اشاره به هفته تعاون نیز ابراز داشت: بخش تعاونی موجب ارتقای اقتصاد مقاومتی و پیشرفت کشور خواهد شد و در نهایت بیکاری را نیز کاهش می‌دهد.

وی افزود: بخش تعاون باید مورد حمایت مسئولان قرار گیرد و تعاونی‌ها روز به روز ‌باید توسعه یابند.

نباید از توبه و استغفار در روز عرفه غفلت کرد

آیت الله اعرافی بخش دیگری از خطبه‌های خود اظهار داشت: روز عرفه نزدیک است و این روز منشور خودسازی و معرفت است که نباید از توبه و استغفار غفلت کرد.

وی با بیان اینکه فرصت روز عرفه را باید غنیمت شمرد، افزود: این روز بزرگ سبب رشد و تعالی انسان خواهد شد و امام حسین(ع) در دعای عرفه فرمود «خدایا به من ترسی از خودت عنایت فرما که گویی تو را در تمام این احوال می‌بینم».

مدیر حوزه‌های علمیه کشور ابراز داشت: سعادت دنیا و آخرت ما در حاضر بودن خداوند در تمام احوال و اعمال ماست.