قیدار- امام جمعه قیدار گفت: باید قصور و ناکارآمدی و توجیه‏ های غیرمنطقی مقامات سعودی در فاجعه منا افشاگری شود.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت الاسلام سید علی طالبی در خطبه های نماز جمعه شهر قیدار با اشاره به ماجرای ۱۱ سپتامبر؛ ۲۰ شهریور افزود: آمریکایی ‏ها قضیه ۲۰ شهریور، یعنی همان ۱۱ سپتامبر که سالهای قبل اتفاق افتاد را بهانه ‏ای برای مطامع خودشان قرار دادند. هدف آمریکا درست کردن خاورمیانه‏ ای بر محور منافع اسرائیل است، خاور میانه ای که پایتختش اسرائیل باشد و تنها مانع بر سر راه این هدف شوم، اسلام است لذا با به راه اندختن ماجرای ۱۱ سپتامبر خواست اسلام هراسی و اسلام ستیزی را راه بیندازد.

طالبی در ادامه با اشاره به ۲۵شهریور، اشغال بیروت توسط صهیونیست های متجاوز (۱۹۸۲ م) کشتار فلسطینیان در اردوگاه های صبرا و شتیلا توسط صهیونیستها (۱۹۸۲ م)، گفت: رژیم غاصب صهیونیستی از ۶۸ سال گذشته تاکنون وحشی‌گری‌ها و آدم‌کشی‌های فراوانی علیه مردم فلسطین انجام داده است و روی همه ظالمان و جنایتکاران تاریخ را سفید کردند.

امام جمعه قیدار گفت: رژیم صهیونیستی تا توانسته وحشی‌گری کرده و رفتارهای فوق تصور بشری در جنایت‌های خود انجام داد، این هائی که عرض کردم بخشی از خشونت مشت آهنین این رژیم در ۶۸ سال گذشته بوده است. پرونده سیاه پر از جرم و جنایت و خونریزی و خون آشامی اسرائیل ننگ ابدی برای دنیای استکبار است.

طالبی افزود: امروزه این رژیم بیش از هر روز دیگر به عجز و استیصال افتاده است و راهی جز نابودی ندارد. امروز خوش‌بین‌ترین افراد در بین صهیونیست‌ها نیز می دانند دیگر فرصتی برای بقا و ادامه حیات اسرائیل وجود ندارد.

امام جمعه قیدار تاکید کرد: باید قصور و ناکارآمدی و توجیه‏ های غیرمنطقی مقامات سعودی در فاجعه منا افشاگری شود.

طالبی ادامه داد: باید در خصوص دست داشتن حکام سعودی در سلب امنیت از جهان اسلام و کشتار و خونریزی از طریق عوامل و عناصر وابسته به عربستان در منطقه و سازماندهی جنگ‏های نیابتی و تجهیز گروه‏ های تکفیری و تروریستی در سوریه، عراق، یمن و سایر کشورهای اسلامی روشنگری شود.

وی گفت: با توجه به اثبات بی کفایتی این شجره خبیثه و ملعونه در بر گزاری حج باید مسئولیت برگزاری حج از عربستان سلب شود و به یک سازمان بی‏طرف متشکل از تمام کشورهای اسلامی و حاضر در حج واگذار شود.

امام جمعه قیدار افزود: باید جنایات آل‏ سعود در حج به‏ خصوص در حق حجاج ایرانی که نخستین‏ بار از سال ۱۳۶۶ کلید خورد و در حج ۱۳۹۴ با شهادت حجاج ایرانی ادامه یافت و در سال ۱۳۹۵ با مانع ‏تراشی و کارشکنی موجب ممنوعیت حضور حجاج ایرانی در حج شد بازخوانی شود.

طالبی متذکر شد: برخی افراد از راه امام خمینی(ره) خارج شده ‏اند. نه آمریکا را شیطان بزرگ می‏ دانند و نه برایشان مهم است که حاکمان سفاک سعودی در خون ملت یمن و کودکان یمن و بحرین شنا می ‏کنند. برایشان مهم نیست که با این سخنان خود زمینه تقویت جریان‏ های ضدمردمی در کشور و بر هم خوردن امنیت داخلی را فراهم و زمینه تضعیف امنیتی کشور را ایجاد می کنند.

طالبی در ادامه با اشاره به روز عرفه، افزود: امام حسین (ع) بعد از ظهر روز عرفه همراه با فرزندان و گروهی از اصحاب از خیمه های خود در صحرای عرفات بیرون آمدند و روی به دامن کوه رحمت نهادند و در سمت چپ کوه رو به کعبه همایشی را تشکیل دادند که موضوع آن شناخت و سازندگی بود. حضرت در این همایش بندگی و عبودیت، زیباترین و شیرین ترین دعا و مناجات را در کنار کعبه مقدس ترین جایگاه مسلمانان با دلی پر سوز و چشمانی اشکبار قرائت کرد. دعای پر محتوا و شیوا که در حقیقت منشور جاویدان توحید است.

وی ادامه داد: درس عرفه امام حسین(ع) درس ایستادگی و مقاومت در برابر یزیدیان زمان است حضرت سیدالشهدا در این روز با زن و بچه و با کمترین امکانات کلید مقاومت در برابر طاغوت زمان خود که به ابزار و امکانات وسیعی مجهز بود را زد. بنابراین در شرایط کنونی مردم حسینی ما این درس را فراموش نکنند با همان اندیشه حسینی که از روز عرفه آغاز شد راه ایستادگی و مقاومت را ادامه دهند.

امام جمعه قیدار افزود: عید قربان که پس از وقوف در عرفات (مرحله شناخت) و مشعر (محل شعور و آگاهی ) و منا(سرزمین آرزوها و رسیدن به عشق) فرا می رسد عید رهایی از تعلقات است رهایی از هر آنچه غیر خدایی است.

طالبی افزود: در این روز حاجی، اسماعیل وجود خودیعنی هر آنچه بدان دلبستگی دنیوی پیدا کرده قربانی می کند (چون فرزند از بالاترین مظاهر دلبستگی است) تا سبکبال شود.

وی با بیان اینکه در رابطه با غدیر تا بحال کوتاهی شده است ما باید کاری کنیم که پیام غدیر به دنیا برسد مانند عاشورا باید فراگیر و جهانی باشد، گفت: در دهه عاشورا شیعیان عالم بسیج می شوند برای معرفی امام حسین(ع)، باید در غدیر هم بسیج شوند. چون مدیریت جهان با غدیر و آمدن امام زمان (عج) درست می شود و ریشه تمام حقایق در دین ما به روز غدیر باز می گردد. هر چقدر برای روز غدیر هزینه کنیم باز هم کم است.

امام جمعه قیدار به شرایط سیاسی امنیتی مردم مظلوم بحرین اشاره کردو گفت: شرایط سیاسی امنیتی مردم مظلوم بحرین بسیار وخیم و بحرانی گردیده و موجودیت و هویت تشیع توسط رژیم دیکتاتور و سفاک آل خلیفه مورد مخاطره قرار گرفته است.

وی همچنین به مسئله آثار و تبعات خطرناک پیوستن ایران به FATF، گفت: کارگروه اقدام مالی (FATF)، مجموعه سیاست‏گذار پرنفوذی است که نکاتی در قالب توصیه در حوزه مبارزه با پول‏شویی و مبارزه با تأمین مالی تروریسم ارائه می کند.مهم ‏ترین مسأله در این بین آن است که اساساً تعریف ایران از تروریسم با تعریفی که آمریکا و برخی کشورهای دیگر از این موضوع دارند به ‏عنوان نمونه آمریکا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را جزو گروه ‏های حامی تروریسم می‏ داند و کشورهای حاشیه خلیج فارس که عضو FATF هستند نیز اخیراً حزب‏ الله لبنان را جزو گروه ‏های تروریستی فهرست کرده ‏اند و از آن طرف منافقین که دستشان به خون مظلومان آغشته است را از لیست گروه های تروریستی خارج می سازند.