مدیر سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) اعلام کرد که عراق و سوریه به اوضاع قبلی خود بازنخواهند گشت.

به گزارش پرس شیعه؛ جان برنان مدیر سیا روز پنجشنبه در مصاحبه ای که مرکز مبارزه با تروریسم در آکادمی نظامی “وست پوینت” متن آن را منتشر کرد، گفت: من نمی دانم که آیا اوضاع عراق و سوریه بهبود خواهد یافت یا نه. در عراق و سوریه خون های زیادی ریخته می شود، خرابی های زیادی به جای مانده است و اختلافات مذهبی وجود دارد و اوضاع این دو کشور همچنان بحرانی است. من نمی دانم که آیا آنقدر عمر خواهم کرد که تشکیل دولتی مرکزی در عراق و سوریه را ببینم.

برنان گفت: من می توانم تشکیل مناطقی خودمختار را در عراق و سوریه تصور کنم و این درحالیست که کُردهای شمال عراق و بخش هایی از خاک سوریه تشکیلاتی را برای اداره امور خود ایجاد کرده اند.

به گزارش روسیا الیوم، برنان از اختلاف و درگیری بین گروه های تروریستی القاعده و داعش در سوریه و عراق خبر داد و گفت: القاعده و داعش در یمن با همدیگر برای سرکوب دشمنان خود یعنی حوثی ها و نیروهای دولت عبدربه منصور هادی همکاری می کنند ولی در سوریه با همدیگر می جنگند. القاعده و داعش هر چقدر از عراق و سوریه دورتر می شوند، احتمال همکاری آنها با همدیگر بیشتر می شود.

مدیر سیا بقای داعش در خاورمیانه را طولانی دانست و افزود: داعش برای مدتی طولانی در خاورمیانه باقی خواهد ماند و موجودیت خود را در سوریه و عراق تا مدتی قابل توجه حفظ خواهد کرد.