این کمک مالی عربستان در حالی است که ریاض به شدت با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می کند و این شرایط مالی بغرنج، بر معیشت مردم سعودی در آستانه عید قربان تاثیر گذاشته است.

به گزارش پرس شیعه؛ در همین راستا روزنامه الرای کویت به نقل از عمرو الجارحی، وزیر دارایی مصر می نویسد: «هماهنگی ها با ریاض بر سر پرداخت این کمک مالی به مراحل نهایی خود رسیده و با هدف کمک به مصر جهت کاهش بحران مالی که با آن روبروست انجام می شود.
مصر پس از کودتای سال ۲۰۱۲ عبدالفتاح السیسی، به شکل قابل توجهی تحت حمایت مالی عربستان سعودی و امارات متحده عربی بوده و تلاش این دو کشور برای گسترس نفوذ خود در قاهره و به نوعی خارج کردن مصر از حوزه تصمیم گیری های کلان جهان عرب ادامه یافته است.
مصر همچنین قرار است وام بزرگی را از صندوق بین المللی پول دریافت کند، اما تمامی این کمک ها تاکنون منجر به احیای اقتصاد مصر نشده است.
کمبود بودجه و ناتوانی دولت مصر در پرداخت بدهی های خود، موجب شد تا عبد الفتاح السیسی، رئیس جمهوری این کشور برخی بندهای بودجه جدید را لغو کند.
از سوی دیگر انتظارات قاهره و دل بستن به کمک های مالی ریاض، به دلیل مشکلاتی که خود عربستان با آن مواجه است، سرابی بیش نخواهد بود.