شهر رقه در سوریه که پایتخت داعش در این کشور به شمار می رود، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

به گزارش پرس شیعه؛ وبگاه “الجزیره ترک” به منظور نشان دادن اهمیت این شهر، به بررسی پاسخِ پنج پرسش پرداخت.

شهر رقه، چه هنگام به اشغال داعش درآمد؟

رقه، نخستین منطقه ای بود که پس از آغاز جنگ علیه سوریه، در تاریخ ۴ مارس ۲۰۱۳، به اشغال گروه های مسلح و تروریستی درآمد. پس از آن داعش چندین بار به رقه حمله ور شد و سرانجام، آن را در تاریخ ۱۴ ژانویه سال ۲۰۱۴، به طور کامل اشغال کرد.

چرا رقه، برای داعش مهم است؟

رقه، عملاً پایتخت داعش در سوریه به شمار می رود و از زمانی که این گروه تروریستی اعلام خلافت کرد، مردم را به سفر و زندگی در مناطق خلافت فراخواند و خانواده هایی را که به سوریه سفر کرده بودند در رقه اسکان داد. هرچند آمار خارجی هایی که به رقه سفر کرده اند، مشخص نیست؛ اما عناصر مسلح و خانواده هایشان در این شهر اسکان داده شدند و به ساکنان محلی منطقه نیز اجازه خروج از این شهر داده نشد و از مسیحیانِ ساکن این شهر نیز خراج گرفته می شود.

اهمیت راهبردی رقه چیست؟

رقه، از نظر جغرافیایی بر کرانه رود فرات واقع شده و منطقه کشاورزی مهم و حیاتی است. سد الطبقه که تامین آب و برق این شهر را به عهده دارد نیز در رقه واقع شده است. شهر رقه، کانونِ به هم رسیدنِ چندین منطقۀ مهم به شمار می رود و از سوی دیگر، به دلیل قرار داشتن نزدیک عراق، از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا عناصر مسلح داعش، از طریق این شهر، میان عراق و سوریه تردد می کنند.

چه کسانی در رقه ساکن هستند؟

پیش از به هم ریختن اوضاع در سوریه و آغاز حملات گروه های تروریستی مورد حمایت طرفهای بیگانه به مناطق مختلف این کشور، شهر رقه، ششمین شهر بزرگ این کشور به شمار می رفت. بر اساس آمار اعلام شده در سال ۲۰۰۴، شمار ساکنان این شهر به ۲۲۰ هزار نفر می رسید اما با آغاز ناآرامی ها در سوریه، کوچ مردم به این شهر آغاز شد تا تعداد ساکنان آن به ۸۰۰ هزار نفر برسد. اما پس از اشغال این شهر توسط داعش، آمار دقیقی از شمار ساکنان این شهر در دست نیست.
اکثر ساکنان این شهر از اهل سنت، شماری از جمعیت آن مسیحی و تعدادی نیز کرد بودند. کردها، در روستاهای رقه زندگی می کردند.

آیا ساکنان رقه، از داعش حمایت می کنند؟

با این که رقه، مرکز قدرت داعش به شمار می رود، اما مشخص نیست که ساکنان این شهر، تا چه حد از داعش حمایت می کنند، به ویژه که داعش، سران گروه ها و عشایر این شهر را که با این گروه تروریستی مخالفت کردند کشت و در خیابان ها و کوچه های آن، دست به اعدام های متعدد زد. با وجود تلاشهای داعشی برای ارعاب اهالی رقه، گروه هایی از مردم این شهر به مخالفت با داعش برخاستند، که از میان آن ها می توان به گروه معروف به “رقه، در سکوت کشته می شود” اشاره کرد. این گروه اقدام به انتشار اخبار و ویدئوهایی از داخل این شهر کرد که محتوای آن ضد داعش بود.