مشهد- معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی تنها راه احیاء و حفظ صنایع دستی فراموش شده هم چون نمد مالی را تغییر روش تولید و نوع مصرف این اثر بیان کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل ازمهر،محمدحسین مطیع در حاشیه سفر به شهرستان سبزوار در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار کرد: سبزوار در زمینه صنایع دستی یکی از شهرستان های شاخص استان است اما متاسفانه کوتاهی های در معرفی هنرهای دستی این منطقه صورت گرفته که در شان و جایگاه این شهرستان نبوده است.

وی افزود: برای معرفی هر چه بهتر صنایع دستی سبزوار مقرر شده تا در بناهای تاریخی از جمله بنای فیلسوف بزرگ حاج ملاهادی سبزواری کارگاه های صنایع دستی به صورت ورک شاپ و زنده در معرض دید علاقه مندان قرار گیرد تا مردم با نمونه آثار هنری آشنا و زمینه تولید و فروش هر چه بیشتر این آثار فراهم شود.

مطیع بیان کرد: ساختمانی در انتهای باغ اسرار برای فروشگاه صنایع دستی مرمت و بازسازی شده که از آن برای عرضه محصولات استفاده خواهد شد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه برای حفظ و احیای برخی صنایع دستی از جمله فرت بافی، چادر شب و نمد مالی به عنوان آثار فراموش شده این خطه است چه باید کرد پاسخ داد: برخی صنایع به دلایل مختلف مورد مصرفی خود را از دست داده اند که باید نوع استفاده از این صنایع تغییر پیدا کند.

وی افزود: در گذشته استفاده از نمد باعث رونق کارگاه های نمد مالی شده بود اما در حال حاضر بازار مصرفی این نوع اثر نسبت به گذشته کمرنگ است.

مطیع تصریح کرد: بایستی برای احیای این حرفه روش تولید و نوع مصرف نمد تغییر داده شود و در قالب کیف و یا زیر اندازهای خاص به بازار عرضه شود.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در ادامه به ایجاد بازارچه های صنایع دستی اشاره کرد و افزود: این ظرفیت در سبزوار مهیا است ایجاد طرح بزرگ باغ اسرار خراسان رضوی و فروشگاه های صنایع دستی فرصت خوبی برای پی بردن به نقطه ضعف ها، رفع و گسترش در سطح وسیع تر است.

وی وضعیت اقتصادی، رکود، بحث ارائه محصولات و تهیه مواد اولیه را از مهمترین مشکلات هنرمندان صنایع دستی بیان کرد و شرایط پسا برجام را موقعیت ویژه برای متحول ساختن شرایط حرفه ای هنرمندان صنایع دستی دانست.

وی همچنین تعداد بیمه شدگان صنایع دستی استان را حدود ۲ هزار و ۸۰۰ نفر عنوان کرد و گفت: از این رقم ۸۲ نفر مربوط به هنرمندان سبزوار است.

مطیع افزود:سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی، سوزن دوزی و گلدوزی از مهمترین صنایع دستی صادراتی استان خراسان به کشورهای خارجی است که سرمایه گذاری و توجه به آنها می تواند در تولید ثروت و ارزآوری تاثیر گذار باشد.