افشای سند جدیدی از ادارۀ حج و عمره در وزارت بهداشت عربستان نشان می دهد که مقامات سعودی نه تنها دربارۀ تعداد کشته شدگان در فاجعۀ منا، بلکه دربارۀ تعداد حاجیان متوفای مصری در بیش از یک دهۀ اخیر نیز دروغ گفته اند.

به گزارش پرس شیعه؛ شبکۀ حج و عمره در صفحۀ توییتر خود با آدرس (https://twitter.com/muslimhajj/status/774845021589823488) سندی افشا شده از وزارت بهداشت عربستان منتشر کرد که آمار واقعی حاجیان مصری را که از سال ۱۴۲۳ تا سال ۱۴۳۶ هجری فوت شده اند، اعلام کرده است.
بر اساس این گزارش، بیش از ۵ هزار و ۵۰۰ حاجی مصری طی ۱۳ سال گذشته در موسم حج جان باخته اند که ۳ هزار و ۴۹۹ تن مرد و ۲ هزار و یک نفر زن هستند.
ادارۀ حج و عمره تصریح می کند که ۳۳۴ تن از متوفیان زیر ۲۰ سال، ۵۹۸ تن از آنها بین ۲۰ تا ۴۰ سال و ۲ هزار و ۲۲۰ نفر بین ۴۰ تا ۶۰ سال سن داشته اند. تعداد متوفیان بالای ۸۰ سال نیز به ۱۹۶ تن می رسد.
شبکۀ حج و عمره، هفتۀ گذشته، به اسناد مهمی از وزارت بهداشت عربستان دست یافته است که نشان می دهد بر خلاف ادعای عربستان که تعداد حاجیان متوفای مصری در ۱۰ سال گذشته را بین هزار تا دو هزار نفر اعلام کرده است، این آمار بسیار بلاتر است. این اسناد نشان می دهد که عربستان همچنان به پنهان کاری دربارۀ تعداد واقعی متوفیان حج ادامه می دهد.
کارشناسان از دولت عربستان به دلیل عدم توجه به امنیت حجاج، انتقاد می کنند و اخیرا هم توزیع دستبند الکترونیکی میان زائران خانه های خدا که گفته می شود توسط یک شرکت صهیونیستی ساخته شده، موجی از نارضایتی ها را به دنبال داشته و باعث واکنش برخی مسئولان درکشورهای اسلامی، از جمله وزیر کشور تونس، شده است.
افشای این اسناد تازه توسط ادارۀ حج و عمرۀ وزارت بهداشت عربستان، دلیل محکم دیگری بر دروغگویی و پنهان کاری سعودی ها در موضوع کشته شدگان در موسم حج است. در حالی که آمار افشا شده در اسناد داخلی وزارت بهداشت عربستان نشان می دهد که نزدیک به ۷ هزار و ۵۰۰ نفر در فاجعۀ منا در عید قربان سال گذشته فوت کرده اند، مقامات سعودی همچنان اصرار دارند که این تعداد بیش از ۷۶۹ نفر نیست.

صفحۀ نخست سند افشا شده دربارۀ تعداد متوفیان حجاج مصری