به نوشته روزنامه امریکایی «واشنگتن پست» در صورت نابودی کامل گروه تروریستی داعش، ۱۰ جنگ دیگر بین متحدان امریکا در عراق و سوریه بر سر قدرت درخواهد گرفت.

به گزارش پرس شیعه؛ واشنگتن پست در گزارش امروز خود نوشت که استراتژی امریکا برای مقابله با گروه تروریستی داعش مبتنی است بر طیف گسترده ای از انواع متحدین منطقه ای و گروه های محلی مسلح که اغلب آنها هم اکنون با یکدیگر درگیر هستند و با تحلیل رفتن قدرت «داعش» تلاش خواهند کرد مناطق بیشتری را به اشغال خود دربیاورند.
«واشنگتن پست» این جنگ های احتمالی را به این شرح، توصیف کرده است:
۱- جنگ شبه نظامیان کرد مورد حمایت آمریکا با مخالفان مسلح سوریه که از حمایت ترکیه برخوردارند. هدف ترکیه و مخالفان سوری جلوگیری از برپایی حکومت جدایی طلبان کردها در شمال سوریه خواهد بود.
۲- جنگ ارتش ترکیه با شبه نظامیان کرد؛ این جنگ در مقایسه با جنگ قبلی، گسترده تر و سنگین تر بوده و مستلزم ورود نیروهای ترکیه به عمق خاک سوریه است.
۳- جنگ کردها با دولت سوریه؛ دولت سوریه، مخصوصا با یافتن قدرت مضاعف پس از ۵ سال جنگ با تروریسم، مطامع و انتظارات جدایی طلبانه کردها را رد می کند.
۴- جنگ امریکا با سوریه؛ این جنگ هر آن ممکن است شروع شود. اما در هر حال گروه های مسلح مورد حمایت آمریکا، پس از اخراج «داعش» از رقه، خود را رو در روی دولت سوریه خواهند دید.
۵- جنگ ترکیه با سوریه؛ ترکیه با اینکه عملیات محدود خود در نوار مرزی با سوریه را با هماهنگی با روسیه، امریکا و ایران دنبال می کند اما به محض ادامه پیشروی در عمق خاک سوریه، به احتمال زیاد با ارتش سوریه درگیر خواهد شد.
۶- جنگ کردهای عراق با دولت این کشور؛ پس از آزادسازی موصل، دومین شهر بزرگ عراق، دولت عراق مثل دولت سوریه، با مطامع کردها مواجه خواهد شد.
۷- جنگ کردها با شیعیان؛ این جنگ هم مثل سایر جنگ های ذکر شده است با این تفاوت که این بار کردها و گروه های مسلح شیعیۀ مورد حمایت ایران به طور مستقیم درگیر می شوند.
۸- جنگ داخلی کردها؛ پیچیده ترین سناریو مربوط به همین جنگ است. هم اکنون بین شبه نظامیان کرد اختلاف های شدیدی وجود دارد. پیش از این هم در سال ۱۹۹۰، بین کردها جنگ داخلی رخ داده بود.
۹- جنگ اهل سنت با شیعیان در عراق؛ از آنجا که ائتلاف کنونی بین برخی مناطق سنی با شیعیان، موقت و زودگذر است و با زوال گروه تروریستی داعش به پایان می رسد، احتمال جنگ بین اهل سنت و شیعیان عراق وجود دارد.
۱۰- بقایای گروه تروریستی داعش در صورت شکست عملیات آزادسازی رقه و موصل – که به زودی آغاز خواهد شد – با هر گروه و طرفی وارد جنگ خواهد شد.