دفتر حفاظت منافع کشورمان در قاهره، دروغ‌ پردازی برخی رسانه‌ های عربی در مورد فتوای منتسب به مقام معظم رهبری را تکذیب کرد.

به گزارش پرس شیعه؛ درپی خبرسازی و دروغ پردازی برخی رسانه‌های عربی درخصوص فتوای منتسب به مقام معظم رهبری و انجام مناسک حج از سوی یک میلیون ایرانی در کربلا و مراقد مقدس، دفتر حفاظت منافع کشورمان با تکذیب این خبرها و در واکنش به بیانیۀ الازهر و گزارش‌های خبری برخی رسانه‌های گروهی مصر تأکید کرد: چنین فتوایی به هیچ وجه در سال جاری یا سال‌های گذشته صادر نشده و این مسأله نادرست، ساختگی و افترا است.
دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در قاهره با تأکید بر این که فریضه حج یکی از شعائر اسلامی است و ادای مناسک حج بر همه کسانی که استطاعت آن را دارند، واجب می‌باشد، افزود: زیارت امام حسین (ع) در روز عرفه در احادیث و روایات متعدد وارد شده و دارای ثواب و اجر عظیمی است، و مشتاقان بسیاری در طول قرن‌ها و هر ساله در روز عرفه به سوی مرقد مطهر حضرت سید الشهداء (ع) روی می‌آورند.
در این پیام تأکید شده است: دولت جمهوری اسلامی ایران در روندی فنی و غیرسیاسی تمامی تلاش خود را به کار گرفت تا تدابیری را اتخاذ نماید تا مردم مسلمان ایران بتوانند فریضه دینی حج را در سال جاری انجام دهند، اما متأسفانه طرف سعودی با اصرار بر سیاسی کردن این فریضه دینی و برخوردی کاملا سیاسی، علاوه بر قصور آشکار در انجام مسئولیت میزبانی حرمین شریفین و دخالت دادن اختلافات سیاسی در یک فریضه دینی و به جای ارائه پاسخ‌های قانع کننده، با توسل به ابزارهای تبلیغاتی و رسانه‌ای و با نگاه سیاسی و غیر منصفانه همچنان تلاش می‌کند جمهوری اسلامی ایران را مقصر جلوه داده و از مسئولیت‌های شرعی و بین‌المللی خود در این راستا شانه خالی کند.
در بیانیه دفتر حفاظت منافع ایران در قاهره آمده است: بی‌کفایتی و قصور سعودی‌ها و ناامنی تحمیل شده از سوی آنان بر حجاج خانه خدا و کارشکنی و مانع‌تراشی آنها عامل اصلی و حقیقی عدم حضور مردم مسلمان ایران در مناسک حج امسال است.
دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: لازم به تأکید نیست که رسانه‌های گروهی نقش خطیری در انتقال درست و کامل وقایع و حوادث به افکار عمومی برعهده دارند و محافل حقوق بشری و رسانه‌ای باید به وظیفه انسانی و حرفه‌ای خود در قبال جان هزار انسان مظلوم و بی‌گناه ایفا کنند.
پیام دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در رسانه‌های مصری منتشر شده است.
* گرفتار شدن الازهر در دام دروغ پردازی رسانه‌ها
الازهر مصر پیش از این در دام خبرسازی رسانه‌ها افتاده و با انتشار بیانه‌ای تأکید کرده بود که “حج فقط مختص به زمان و مکان مشخصی در مکه مکرمه است” و “ادای فریضه حج از عهده کسی که اماکن دیگری، به غیر از بیت الله الحرام را زیارت کرده باشد، ساقط نمی شود.”
* دروغ پردازی رسانه‌های مصری و متهم کردن ایران به فتنه انگیزی
در این بین روزنامۀ الاهرام مصر همسو با خبرسازی و دروغ پردازی دیگر رسانه‌ها؛ مطلبی را تحت عنوان “فتنه حج در کربلا” منتشر کرد.
این روزنامه مصری، با ابراز تعجب از مواضع جمهوری اسلامی ایران به دلیل متهم کردن عربستان سعودی به دست داشتن در ماجرای فاجعۀ منا و کشته شدن هزاران نفر از حجاج، مدعی شد: “شاید خطای انسانی در برگزاری مراسم حج، عامل آن فاجعه باشد، نباید آن را توجیه کرد و یا نادیده گرفت، بلکه باید تلاش کرد تا از تکرار آن جلوگیری شود؛ ولی اظهارات ایرانی‌ها در متهم کردن عربستان به ریختن خون شهدا، برای ما عجیب است.”