تکرار ادعاهای واهی عربستان علیه جمهوری اسلامی ایران در خطبۀ نماز عید قربان در نواکشوت که در حضور رئیس جمهور موریتانی و اعضای دولت و دیگر مسؤولان این کشور و دیپلماتها قرائت شد، به موضوعی جنجالی در این کشور تبدیل شده است.

به گزارش پرس شیعه؛ “احمد ولد المرابط حبیب الرحمان” خطیب مسجد جامع و مفتی موریتانی، در خطبه نماز عید قربان با تکرار ادعاهای مفتی های وهابی سعودی درباره “نفوذ جریان صفوی فارسی شیعه در موریتانی” هشدار داد.
احمد ولد المرابط چندین بار این ادعاهای خود را در خطبۀ نماز عید قربان تکرار کرد.
سایت روزنامه القدس العربی تأکید کرد که مفتی موریتانی، از افراد نزدیک به دربار سعودی است.
مفتی موریتانی همچنین مدعی شد: “این جریان در موریتانی فعال شده و درحال تفرقه افکنی است”

* روزنامه نگار موریتانیایی: وهابیت موریتانی را تهدید می کند
“ابی ولد زیدان” روزنامه نگار موریتانیایی با انتقاد شدید از خطبۀ مفتی این کشور، در صحفه تویتر خود نوشت: “سخنان ولد حبیب الرحمن درباره نفوذ شیعه و خطر آن موضوعی بی اهمیت است، و نمی‌خواهم از آن انتقاد کنم؛ این یک داستان قدیمی برای جلب توجه شیوخ عرب منطقه (خلیج فارس) به ویژه عربستان سعودی است.. ولی انتقاد من امروز درباره این مسألۀ خطرناک است که موریتانی از طریق خطبه رسمی عید، وارد جدال و کشمکش سیاسی بین عربستان و تهران شده است…”
وی افزود: “این موضوع ربطی به مفتی ما ندارد، و نباید به عنوان یک اولویت در خطبه عید مقابل رئیس جمهور و اعضای دولت و دیپلماتها مطرح می شد.”
این روزنامه‌نگار موریتانیایی خاطرنشان کرد: “نفوذ وهابیت در کشور از طریق ولید حبیب الرحمان بسیار خطرناکتر از نفوذ شیعیان است”.
وی هشدار داد: “موضوع نفوذ شیعیان یک توهم است، اما نفوذ وهابیت را می‌توان در خطبۀ سعودی وهابی دید که بدون شرم و حیا در روز عید توسط مفتی کشور و امام مسجد جامع خوانده می‌شود، و همچنین حضور صدها عضو داعش و القاعده (در موریتانی) و هزاران نفری که به دنبال فرصت هستند .. و ده‌ها قربانی در الغلاویه و تورین (مناطقی در شمال موریتانی) و حتی در اطراف نواکشوت.”