شهروند فرانسوی مراکشی تبار که به اتهام ارتباط با گروه‌های تروریستی از جمله طالبان، تاکنون دوبار در فرانسه و مراکش محاکمه شده است، اینک درانتظار صدور حکم دادگاه تجدید نظر مراکش در زندان به سر می‌برد.

به گزارش پرس شیعه؛ “ابوالسیف المغربی” ۴۶ ساله، سال ۱۹۹۵ در سفری غیرقانونی، زادگاهش دارالبیضا را به مقصد فرانسه ترک کرد و سال ۲۰۰۲ با اشتغال در فروشگاه مشروبات الکلی برادرش در پاریس، موفق به دریافت مجوز اقامت در فرانسه شد.

سایت مراکشی هسپرس در گزارشی نوشت: المغربی بعد از مرگ برادرش، همزمان با ارتباط عجیب اینترنتی با اتاق گفت وگوی موسوم به “الانصار”، رفت و آمد خود را به مسجدی در محله ساندونی، آغاز کرد.

در آغوش طالبان و القاعده
وی پس از مدتی با فردی به اصطلاح “جهادی” به نام محمود آشنا شد که او را قانع کرد برای “جهاد” به افغانستان سفر کند و به این ترتیب ماه می سال ۲۰۰۹ از طریق یک واسطه به نام ابوقندهار به استانبول سفر کرد، بعد از ملحق شدن به عناصر افراطی وابسته به القاعده و بهرمندی از افکار افراطی از طریق فردی به نام “الفاروق” که در اقدامات تروریستی نقش داشت، به منطقه ای بیابانی وابسته به طالبان در افغانستان منتقل شد.
در این مکان، سلاح کلاشینکف و مبلغ ۲۰۰۰ یورو در اختیار هر عنصر قرار گرفت.
وی اندکی بعد در صدد بازگشت به فرانسه برآمد و سال ۲۰۰۹ با فردی به نام “یوسف التباعی”سرکرده باندی که مدتی بعد به اتهام ارتباط با اقدامات تروریستی در مراکش تحت تعقیب قرار گرفت، دیدار کرد.

گفته می شود محور گفت وگو و همکاری ابوالسیف با التباعی “جهاد افغانی” بود؛ وی با استفاده از گوشی همراه، با برخی عناصر افراطی مسلح، نواری ویدیویی در مرز افغانستان و ایران تهیه کرد که در آن ابو السیف در کنار سایر عناصر مسلح دیده شد و طی سخنانی در این نوار ویدیویی وفاداری خود را به القاعده اعلام کرد و وعده عملیات تروریستی در اروپا داد.

زندانی شدن در فرانسه

مقامات فرانسه ماه می سال ۲۰۱۰ ابوالسیف را احظار کردند تا از او درباره سفر به ترکیه و افغانستان بازجویی کنند؛ مقامات مراکشی نیز حکم بین المللی بازداشت او را به اتهام همدستی با باند”یوسف التباعی و همراهانش” که شش سال پیش متلاشی شد، صادر کردند.دستگاه قضایی فرانسه نیز وی را ابتدا به ۷ سال و بعد به ۵ سال حبس محکوم کرد.

ابوالسیف المغربی سال ۲۰۱۵ با پایان مدت محکومیتش در فرانسه به مراکش بازگردانده شد و در آنجا در دادگاه بدوی به اتهام ارتباط با اقدامات تروریستی به ۵ سال حبس محکوم شده و اینک در انتظار برگزاری جلسه دادگاه تجدیدنظر در ۲۱ سبتامبر جاری است؛ وی اتهامات مطرح شده از جمله ارتباط با گروه های افراطی را تکذیب کرده و می گوید هدف از سفرش به افغانستان پیوستن به گروه های افراطی نبوده است.
برادر ابوالسیف به هسپرس گفت: وی اینک در بند زندانیان بسیار خطرناک زندان تیفلت مراکش به سر می برد و تاکنون هرگونه ارتباط خود را با گروه های افراطی تکذیب کرده است.