شیر الاغ در ایتالیا روز به روز مشتریان بیشتری پیدا می‌کند و در آینده پنیر این حیوان نیز به بازار خواهد آمد.

به گزارش پرس شیعه؛نسل الاغ ها در ایتالیا در دهه نود قرن گذشته به علل مختلف از جمله ورود انواع تجهیزات و خودروهای کشاورزی به صنعت کشت و کار تقریباً از بین رفت و نیاز چندانی به این حیوان برای انجام کارهای مزرعه پیدا نشد ولی یک شهروند ایتالیایی به نام جوزپه بورگی با نگهداری و تکثیر خر باعث حفظ نسل این حیوان شده است و هم اکنون در مزرعه خود بیش از ۸۰۰ خر از ۸ گونۀ مختلف نگهداری می کند.
شیر الاغ از لحاظ خاصیت شبیه ترین شیر به شیر مادر است و برای کودکانی که نسبت به شیر مادر خود حساسیت دارند، تجویز می شود. به همین دلیل شیر الاغ در فروشگاه های خاصی در سراسر ایتالیا فروخته می شود.
افراد سالخورده و معلول در ایتالیا الاغ را برای انجام امور شخصی خود خریداری می کنند و بسیاری از مردم این حیوان را به عنوان حیوان خانگی برای تفریح خریداری می کنند و نگه می دارند زیرا کم هزینه تر از حیوانات دیگری همچون سگ است.
بورگی می گوید که یک مرد به مناسبت سالگرد ازدواجش ۱۰ رأس الاغ از وی خرید و یک دختر نیز از نامزد خود به عنوان هدیه روز خواستگاری یک الاغ درخواست کرده بود.
قیمت یک رأس الاغ در ایتالیا بین ۴۰۰ یورو تا هزار یورو است.
جوزپه می گوید که سال ۲۰۱۵ دو الاغ به پاپ هدیه داده شد که این دو حیوان هم اکنون در اسطبل های محل اقامت وی نگهداری می شوند.
وی می افزاید: همه مراحل تولید شیر الاغ از تهیه علوفه طبیعی برای این حیوان تا بسته بندی کردن شیرش، در مزرعه اش انجام می گیرد و در سال ۲۱۰۷ اقدام به تولید پنیر الاغ خواهد کرد.

مزرعۀ جوزپه بورگی

شیر خر مزرعۀ بورگی