دولت اردوغان از سفیر آمریکا در آنکارا به علت دخالت در امور داخلی ترکیه انتقاد کرد و مولود چاووش اوغلو هم گفت که آمریکا حاکم ترکیه نیست.

به گزارش پرس شیعه؛ سفارت آمریکا در آنکارا پایتخت ترکیه روز یکشنبه گذشته در بیانیه ای از درگیری نیروهای امنیتی و مردمی که در اعتراض به عزل ۲۸ شهردار به خیابان ها آمده بودند، ابراز نگرانی کرده بود.
سفارت آمریکا همچنین خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام برای انتخاب جایگزین هایی برای شهرداران معزول شد شهردارانی که مظنون به ارتباط با کُردهای مخالف هستند.
سلیمان  سویلو وزیر کشور ترکیه در کنفرانسی که مستقیم از تلویزیون پخش شد، اعلام کرد که صدور بیانیه سفارت آمریکا در کشور مستقلی همچون ترکیه پذیرفتنی نیست زیرا مطالب بیانیه سفارت تحریک آمیز بوده و باعث نگرانی دولت ترکیه شده است.
سویلو با درخواست از دولت آمریکا برای پایان دادن به مداخلۀ سفیرش در امور ترکیه، گفت: این چیزی است که ما انتظار داریم زیرا صدور چنین بیانیه ای کار درستی نیست.
وزیر کشور ترکیه گفت: انتقادهای سفارت آمریکا به معنای تحریک به تروریسم است و این انتقادها به اعتبار آمریکا در ترکیه خدشه می زند.
مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه نیز در تماس تلفنی با جان کری همتای آمریکایی خود از صدور بیانیه سفارت آمریکا ابراز نگرانی کرد.
اوغلو روز سه شنبه نیز در شهر آنتالیا در جنوب ترکیه گفته بود: سفیر آمریکا حاکم ترکیه نیست.
اوغلو خطاب به سفرای کشورهای خارجی در آنکارا گفت: هیچ یک از شما حاکم ترکیه نیست. سفرای شما نباید به گونه ای رفتار کنند که گوئی حاکم ترکیه هستند بلکه باید به وظایف خود به نحو درست عمل کنند.
۲۴ شهردار در ترکیه روز یکشنبه این هفته به اتهام ارتباط با حزب کارگران کردستان (پ ک ک) و ۴ شهردار دیگر به اتهام ارتباط با فتح الله گولن رقیب تبعیدی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری این کشور عزل شده اند و گروهی از مسئولانِ نزدیک به حزب حاکم عدالت و توسعه به جای شهرداران معزول منصوب شده اند.
پس از انتشار  خبر عزل و نصب ۲۸ شهردار درگیری بین نیروهای امنیتی و معترضان در تعدادی از مناطق جنوب شرقی ترکیه که کُردنشین است، آغاز شد.
پس از کودتای نافرجام ترکیه هزاران نفر دراین کشور دستگیر و یا از کار خود اخراج شده اند.

بازداشت یک معلم معترض در دیاربکر

متفرق کردن معترضان در دیار بکر

محاصره ساختمان شهرداری سور در دیاربکر