وزیر کشور ترکیه اظهارات سفیر آمریکا درخصوص برکناری ۲۸ شهردار ترکیه را محکوم و وی را فردی مغرور و کوتوله سیاسی توصیف کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از سایت وطن، “سلیمان صویلو” در سفر به استان ترابوزان ترکیه با اشاره به سخنان “جان باس” سفیر آمریکا در آنکارا درخصوص برکناری ۲۸ شهردار در ترکیه که اکثر آنها کُرد هستند، گفت: یکی از سفرا گفته، این اشتباه است که دولتی یا کشوری ۲۸ شهردار را به علت (اتهامات) تروریستی برکنار کند. با این توصیف باید این سوال را از آنها (آمریکایی‌ها) بپرسیم که چه انگیزه‌ای باعث شد تا مسئول حملات یازدهم سپتامبر (بن لادن) را در افغانستان بکشید؟ هدف شما از کشتن او چه بود؟
وی افزود: امروز از کشور هم پیمان خود (آمریکا) انتظار داریم که به صورت صریح و واضح، این فرد (سفیر خود در آنکارا) را تویبخ کند.
صویلو خاطرنشان کرد: سفیر آمریکا پا را از حیطه اختیاراتش فراتر گذاشته و مغرورانه رفتار می‌کند، و کشورهای بزرگ باید از تعیین افراد کوتوله به عنوان سفیر بویژه در کشورهای قوی نظیر ترکیه پرهیز کنند.
وی از سفیر آمریکا در ترکیه خواست تا اظهاراتش را پس بگیرد. صویلو از واشنگتن نیز خواست تا گام های لازم را در این زمینه بردارد.
صویلو گفت: این امر از نظر ملت و دولت ترکیه یک خواسته اساسی به شمار می رود.
مولود چاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه نیز به سفیر آمریکا حمله کرد و از وی خواست تا ماموریت خود در ترکیه را “با متانت و به طور حرفه ای انجام دهد و از موضع بالا رفتار نکند”.