دامغان – معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری، حوادث حج سال گذشته و خصوصا اتفاقات تلخ منا را از ناگوارترین رویدادهای چند دهه اخیر دانست و گفت: بی تدبیری سعودی ها در مدیریت حج محرز است.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت الاسلام سید جواد مظلومی عصر پنج شنبه در آیین نخستین سالگرد شهادت مهاجر الی الله حاج علی صرفی یکی از شهدای حادثه منا در حج سال گذشته، به میزبانی گلزار شهدای شهر دامغان اظهار داشت: نویسنندگان باید با قلم خود مظلومیت شهدای حادثه منا را فریاد بزنند.

وی با تاکید بر اینکه حفظ امنیت جانی و مالی حجاج مهمترین وظیفه حاکمان سعودی است، اضافه کرد: اما این کشور میزبان به وظیفه ذاتی خود در قبال حجاج عمل نکرد و ما شاهد وقوع حوادث دردناکی بودیم و تعدادی از مسلمانان و خصوصا حجاج ایرانی در موسم حج به درجه رفیع شهادت نائل شدند.

معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری تشکیل کمیته بین المللی حقیقت یاب برای پیگیری عوامل وقوع حادثه حج سال گذشته را مهمترین خواسته مسئولان ایران اسلامی دانست و افزود: اما سعودی ها به جای عذرخواهی زیاد بودن جمعیت حجاج را بهانه ای برای پوشش بر بی تعهدی خود عنوان می کنند.

مظلومی با تاکید بر اینکه اگر دنیا در مقابل جنایات عربستان سعودی و حامیان او ایستادگی نکند باید منتظر فجایع بزرگتری باشد، افزود: جای تاسف است که دولت های اسلامی در برابر این حادثه و ظلم های روا شده سکوت اختیار کردند در حالی که باید بدانند با سکوت خود در این جنایات شریک هستند و مرتکب گناه بزرگتری شدند.

وی خاطر نشان کرد: حجاجی که از بین ما رخت بستند افرادی دارای چهره های درخشان از علم، آگاهی و دانش زمان بودند که به جای بازگشت از سفر معنوی حج خانواده های آنان از پیکرهای پاک و مطهرشان استقبال کردند.

معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری با بیان اینکه تمام تلاش خودمان را به کار گرفتیم که در حج امسال شرکت کنیم ولی حاکمان سعودی مانع حضور حجاج ایرانی در مناسک حج شدند، گفت: با توجه به تعطیلی حج عمره و تمتع بعثه مقام معظم رهبری برنامه های را برای سفر زائران در اربعین حسینی به عتبات عالیات پیش بینی کرده و امیدواریم بتوانیم برنامه های خوب فرهنگی را در این ایام اجرا کنیم.

در سال گذشته ۷۵۰ نفراز استان سمنان در قالب ۶ کاروان به سفر معنوی حج مشرف شدند که ۶ نفر از ایشان در دو حادثه سقوط جرثقیل مسجدالحرام و حادثه منا به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.

شهرستان دامغان دو شهید در حادثه منا به نام شهیدان حجت الاسلام نصرت الله واحدی روحانی کاروان از استان فارس و علی صرفی به عنوان نیروی خدمه از استان تهران در موسم حج ۹۴ به شهادت رسیدند.