سرویس‌ های اطلاعاتی آمریکا، درحال اجرای بزرگترین و گسترده‌ترین عملیات اطلاعاتی از زمان پایان جنگ سرد، علیه روسیه هستند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، جاسوسان آمریکایی در این زمینه از عوامل مخفی سازمان سیا، امکانات آژانس امنیت ملی آمریکا در زمینه جاسوسی سایبری، سیستم های ماهواره ای و دیگر وسایل اطلاعاتی استفاده می‌کنند.
روزنامۀ واشنگتن پست تأکید کرد که این تجدید توزیع امکانات سرویس های اطلاعاتی که پیشتر توجه آنها در درجه اول معطوف مبارزه با تهدیدات تروریستی و نواحی درگیریهای نظامی با شرکت آمریکا بود، بخشی از تلاش ها برای احیای امکانات اطلاعاتی آمریکا است.
فعالیت‌های سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا اخیرا به صورت مداوم در حالت افت قرار داشت، و این در حالی بود که روسیه هر چه فعال تر به عنوان یک قدرت جهانی ابراز وجود می کرد.
به عقیده منتقدان، سازمان های اطلاعاتی آمریکا در کار جمع آوری اطلاعات درباره روسیه و واکنش نشان دادن نسبت به اقدامات مسکو در خارج بیش از حد کند و غیرفعال عمل کرده و به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه اجازه می دادند از این وضع نفع ببرد.
دوین نونیس، رئیس کمیته امور اطلاعاتی مجلس نمایندگان کنگره آمریکا به واشنگتن پست گفت: “ناتوانی در درک طرح ها و مقاصد پوتین، بزرگترین شکست سرویس‌های اطلاعاتی از زمان ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۱۱ بوده است”.
حالا آمریکا تلاش می کند هر چه سریع تر این خطا را اصلاح کند.