شیراز- نماینده ولی فقیه در استان فارس با بیان اینکه ادبیات فارسی می تواند زبان بزرگ علمی دنیا باشد، گفت: در این راستا سعدی و حافظ معلم ادبیات فارسی هستند.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت الله اسد الله ایمانی در خطبه های نماز جمعه امروز شیراز با اشاره به فرارسیدن ۲۷ شهریور روز شعر و ادب فارسی تاکید کرد: یکی از سرمایه های ارزشمند یک ملت، زبان آن کشور است؛ چراکه زبان عامل پایداری، نماد وحدت، نشان هویت و اعتماد به نفس یک ملت است.

وی یادآور شد: زبان فارسی روزگاری از قلب استانبول تا شبه قاره هند وجود داشت و مطرح بود که متاسفانه با حضور انگلیسی ها در هند در اولین قدم فارسی را از زبان این کشور حذف کردند.

امام جمعه شیراز تاکید کرد: فارس مادر زبان فارسی است و حافظ و سعدی نیز معلم ادبیات فارسی هستند و گفتمان حاکم بر ادبیات فارسی نیز ادبیات سعدی است.

زبان فارسی نماد وحدت ملی و هویت ایرانی است

آیت الله ایمانی با بیان اینکه ادبیات فارسی می تواند زبان بزرگ علمی دنیا باشد، گفت: در این میان برخی افراد غرب‌زده افتخارشان این است که فارسی را به لاتین بنویسند و یا اصطلاحات دیگر کشورها را در ادبیات روزمره استفاده کنند و برخی از کتاب های درسی، مجلات و اسباب بازی های بچه ها نیز از نمادهای خارجی استفاده می شود که جای نگرانی است.

وی ادامه داد: افتخار بعضی از مهدکودک ها در شیراز این است که از این دوران با زبان انگلیسی سخن گفته و کودکان را اینگونه آموزش می دهند که این نشان از فقدان شخصیت و هویت است.

نماینده ولی فقیه در فارس ادامه داد: زبان فارسی، زبانی است که می تواند مسائل علمی دنیا را پاسخگو باشد و نماد وحدت ملی و هویت ایرانی است.

دشمن ما را رها نکرده است

امام جمعه شیراز در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فرارسیدن ۳۱ شهریور ماه یادآور شد: اجماع جهانی طی یک توافق نوشته و یا نانوشته در یک جنگ علیه جمهوری اسلامی شکل گرفت. آمریکا، انگلیس، فرانسه، عراق، عربستان و دیگر کشورهای منطقه از چند جهت به ایران اسلامی حمله کردند و گفتند که طی یک هفته آینده به تهران می رسیم که البته طی چند روز اول به پشت دروازه خرمشهر و اهواز رسیدند، اما با خروش امام(ره) مردم بدون آموزش لازم و حتی داشتن سلاح به مقابله با آنها برخاستند.

آیت الله ایمانی افزود: متاسفانه باید گفت که در آن شرایط بنی صدر نیز در مسیری حرکت کرد که خواسته استکبار جهانی بود، اما مردم با اطاعت از امام(ره) و تکیه بر خداوند ایستادگی کردند و برای اولین بار طی چند قرن گذشته بدون دادن امتیاز دشمن را به پشت مرزها راندند.

وی اضافه کرد: نکته امروز مورد بحث این است که در چنین شرایطی که دشمن تغییر نکرده و دشمنی ها با ما ادامه دارد، برخی از اصل گفتمان حرف می زنند و می گویند ما هم مانند سه کشور شکست خورده آلمان، ژاپن و کره جنوبی سلاح خود را زمین بگذاریم.

امام جمعه شیراز تصریح کرد: اینان به دستور دول غالب مجبور شدند سلاح خود را زمین بگذارند، اما قرآن کریم می گوید که در جامعه و جهانی که منطق زور حاکم است ما نمی توانیم سلاح خود را زمین بگذاریم.

آیت الله ایمانی ادامه داد: در چنین شرایطی که آمریکا و انگلیس خواستار زمین گذاشتن سلاح های ما هستند نمی توانیم دفاع را رها کنیم؛ چراکه دشمن ما را رها نکرده است.

اقتصاد پویا بدون داشتن امنیت ممکن نیست

نماینده ولی فقیه در استان فارس تاکید کرد: آیا رسیدن به علم و فناوری و تمدن بدون داشتن محافظ پایدار می ماند و یا اقتصاد پویا بدون داشتن امنیت ممکن است؟

وی ادامه داد: هیچ‌کس چنین حرف هایی را قبول نمی کند، اما دهان به دهان گشتن این سخنان در جامعه و میان مردم اختلاف‌افکنی ایجاد می کند و همگان باید به عواقب این صحبت ها توجه داشته باشند.

امام جمعه شیراز در ادامه سخنان خود با اشاره به طرح آمارگیری نفوس و مسکن سال ۹۵ گفت: از سوم مهر ماه این طرح آغاز می‌شود و همگان بدانند که پاسخ صحیح، برنامه ریزی صحیح را به دنبال دارد.