زنجان – امام جمعه ابهر گفت: یک انقلابی باید عدالتخواه و ظلم‏ ستیز باشد و با انواع و اقسام فساد مبارزه کند.

به گزارش پرس شیعه و به نقل از دفتر امام جمعه ابهر، حجت الاسلام جعفر رحیمی در خطبه های نماز جمعه شهر ابهر با بیان اینکه محوری ترین مسائل اعتقادی، توحید، نبوت و معاد است، افزود: یکی از سنت و مسائل مورد تاکید حضرت علی(ع)مسئله امامت و ولایت بوده است.

وی ادامه داد: وجود نازنین پیامبر اکرم(ص) از آغاز بعثت در مناسبت های گوناگون بارها به ولایت و امامت حضرت علی(ع)و فرزندانش اشاره می کرد تا اینکه در اواخر عمر پیامبر اعظم، وظیفه بسیار سنگین تر شد.

رحیمی افزود: محوری ترین مسائل اعتقادی، توحید، نبوت و معاد است. اما امامت تداوم نبوت است و به آن باز می گردد خدای سبحان امامت را ادامه رسالت و همتای آن می داند و پیامبری منهای ولایت را برابر رسالت بدون امامت می داند؛ از این دو در جریان غدیر خم به پیامبر اکرم(ص) فرموده: اگر رسالت ولایت و خلافت علی بن ابی طالب(ع) را ابلاغ و تبیین نکنی، به رسالت الهی عمل نکرده ای زیرا آنچه اساس رسالت را حفظ می کند همان امامت است.

امام جمعه ابهر گفت: در سال دهم هجرت در غدیر خم دستور توقف در آن مکان صادر شد. همه مردم ایستادند. وقت ظهر هوا، به شدت گرم بود. پیامبر اکرم(ص) نماز ظهر را به جماعت خواند سپس در حالی که مردم دور او را گرفته بودند، بروی نقطه بلندی که از جهاز شتران بر پا شد. قرارگرفت و با صدای رسا خطبه خواند و لذا در آموزه های دینی ما روزی به این عظمت وجود ندارد. و از این روز به نامهای متعدد یاد کرده اند که آثار تربیتی خاص خودش را دارد. غدیر روز حماسه جاوید، روز ولایت، روز امامت، روز اخوت، روز رشادت و شجاعت و شهامت، روز نعمت، روز شکر گزاری، روز عهد و پیمان، روز راندن شیطان، روز آزمون روز یاس دشمن و امیدواری دوست است.

رحیمی با بیان اینکه روز غدیر خم عید بزرگ خداست، گفت: خدا پیامبری مبعوث نکرده، مگر اینکه این روز را عید گرفته و عظمت آن را شناخته و نام این روز در آسمان، روز عهد و پیمان ودر زمین روز پیمان محکم و حضور همگانی است.

وی ادامه داد: پیام عید غدیر خم امروز همان مسئله ولایت و امامت و تتمه همین بینش مسئله ولایت فقیه است. و مسئله ولایت فقیه و فرهنگ ولایی بدونه روحیه انقلابی بودن و انقلابی زیستن محقق نمی شود. اگر به فرمایشات رهبری عزیز خوب بنگریم نکات بسیار زیبایی در آن وجود دارد.

امام جمعه ابهر گفت: انقلابی بودن متصل به اسلام است و یک انسان انقلابی باید به مکتب اسلام، پیامبر(ص) و مکتب امام، اعتقاد عملی و واقعی داشته باشد. بر این اساس می‏توان گفت یک انقلابی، یک مسلمان واقعی است.

رحیمی با بیان اینکه یک انقلابی واقعی، استکبارستیز، سلطه‏ ستیز و در یک کلمه آمریکاستیز است، افزود: یک انقلابی لزوما باید بصیرت دینی و سیاسی داشته باشد و از آگاهی ‏های غفلت‏ زدا و معرفت نافذ برخوردار باشد. انسان انقلابی، قدرت تحلیل درست حوادث و رخدادها را دارد و دشمن‏شناس است و می‏تواند معادله دوستی و دشمنی را تفکیک کند.

وی ادامه داد: یک فرد انقلابی، حدود الهی را رعایت می‏ کند و از فساد، اعم از اخلاقی، اقتصادی، سیاسی و… پرهیز می‏ کند. هم‏چنین تقوای جمعی دارد و در حوزه‏های امر به معروف و نهی از منکر و مرجح دانستن مصالح اجتماعی به مصالح فردی و پرهیز از دشمن، به‏ صورت فعالانه عمل می‏ کند.

امام جمعه ابهر با تاکید بر اینکه یک انقلابی در انقلاب اسلامی نمی‏ تواند انقلابی باشد اما به اصول و مبانی مکتب امام پایبند نباشدطبق این اصل، همواره باید برای تحقق منویات ولی فقیه به‏ عنوان نایب امام عصر(عج)، تلاش و مجاهدت کرد.

رحیمی افزود: این اصل، بزرگ‏ترین یادگار امام(ره) است و یک انقلابی باید خود را همواره پاسدار و حافظ این یادگار بزرگ امام بداند و با ایمان و غیرت در حفاظت و حراست از اصل ولایت فقیه بکوشد، زیرا امام فرمودند اگر چنین کنید، مملکت شما آسیبی نخواهد دید.

وی گفت: باید به جمهوریت و اسلامیت نظام اعتقاد داشت و جمهوری اسلامی را یک حقیقت واحد دانست. نباید این دو اصل را از یکدیگر تفکیک کرد و این همان مردم‏سالاری دینی است که مقام معظم رهبری نیز از آن یاد کرده‏اند.

امام جمعه ابهر با تاکید بر اینکه یک انقلابی باید عدالتخواه و ظلم‏ ستیز باشد و با انواع و اقسام فساد مبارزه کند، گفت: یک انقلابی باید مدافع مستضعفان و محرومان چه در داخل کشور و چه در سایر نقاط جهان باشد.

رحیمی گفت: امروز مردم سوریه، عراق، لبنان، یمن و بحرین زیر بار ظلم هستند و یک انقلابی نمی‏تواند نسبت به این ظلم‏ بی‏تفاوت باشد. انقلابی باید طرفدار و دادرس مستضعفان باشد و برای کمک به مظلومان تلاش و مجاهدت کند.

وی در ادامه به ارتحال عالم ربانی و پدر شهید حضرت حجت الاسلام و المسلمین سید تراب حسینی اشاره کرده و از فقدان این عالم انقلابی به عنوان یک ضایعه یاد کرده و از اینکه مجالس ترحیم این عالم ربانی واقعا با فرهنگ دینی برگزار شد. و هزینه های مجالس نیز در امور خیریه مثل حوزه علمیه و…مصرف شده بود تقدیر و تشکر کردند.

رحیمی از مردم خواستند این فرهنگ را زنده نگه دارند و در جشن عاطفه ها نیز با شکوه شرکت کنند.