زنجان – امام جمعه قیدار گفت: دفاع مقدس بسیاری از معادلات جهانی را تغییر داد و چراغ امید به پیروزی را در بین ملل مظلوم جهان روشن ساخت.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت الاسلام سید علی طالبی در خطبه های نکاز جمعه شهر قیدار با بیان اینکه تقوا یعنی احساس مسئولیت در برابر پروردگار و عدم بی تفاوتی در باره جامعه و عقاید مردم است،افزود: افراد زیادی در طول تاریخ از حادثه غدیر و اهمیت آن سخن گفته اند اما هیچ یک نمی تواند بیانگر عظمت و شکوه غدیر باشد، زیرا تنها کسانی می توانند تعریف جامع از وقایع و حوادث عرضه نمایند که خود پدید آورنده آن باشند. تنها خدا، پیامبر(ص) و علی(ع) می تواند غدیر را به بهترین شکل معرفی نمایند.

وی در ادامه به دیدار مسؤولان طرح سرشماری نفوس و مسکن‏ با رهبر معظم انقلاب، ادامه داد: لازمه توسعه و پیشرفت کشور وجود آمار و محاسبه اطلاعات دقیق کشور است و نبود آمار صحیح و قابل اعتماد می‏ تواند خطر و ضرر عمده‏ای را متوجه کشور می سازد و زمینه ‏ساز تصمیمات نادرست واقدامات نسنجیده مسئولین می شود.

طالبی افزود: لازمه داشتن آمار صحیح و درست آن است که هم مردم به‏عنوان کسانی‏که به سؤالات پاسخ می‏دهند با نهایت دقت و صحت به سؤالات پاسخ دهند و هم کسانی‏ که به جمع ‏آوری و ارائه آمار می‏پردازند، نهایت دقت و سلامت و امانتداری را رعایت کنند به خاطر این که سرشماری نفوس و مسکن در سال جاری برگزار می‏شود، مسؤولان ستاد سرشماری نفوس و مسکن با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند که رهبر معظم انقلاب در این دیدار توصیه‏هایی مهمی در مورد رعایت مسائل آماری کشور داشتند که باید مورد توجه مسئولین قرار گیرد.

امام جمعه قیدار در ادامه با اشاره به دهه ولایت ولادت امام هادی(ع)و عید غدیر خم، افزود: این ایام مبارک را تبریک و تهنیت عرض می کنم انشاء الله در این ایام خصوصا در سال روز ولادت امام هادی(ع) و عید غدیر خم شما مردم ولایتمدار سنگ تمام خواهید گذاشت.

طالبی افزود: از وجود مبارک امام هادی علیه السلام دو میراث گرانقدر برای شیعیان و مسلمانان باقی مانده است که یکی از آن‌ها زیارتنامه جامعه کبیره است که یک دوره کامل امام‌شناسی است و دیگری زیارت امیرالمومنین(ع) در روز عید غدیر است که امام هادی(ع) در یک سالی که غدیر می شود. از متوکل خلیفه عباسی آن زمان، تقاضا می کند که من می خواهم به نجف بروم و متوکل قبول نمی کند و امام در همان جا عبای خود را پهن می کنند و زیارتی را در آنجا انشا می کند که به زیارت غدیریه امام هادی معروف است که در مفاتیح الجنان وجود دارد که منبع بسیار مهم برای شناخت غدیر و حضرت امیر المومنین علیه السلام است. می‌توان برای شناخت بهتر و کامل غدیر و آن حضرت از آن استفاده کرد.

وی با تاکید بر اینکه غدیر هم باید مثل عاشورا جهانی شود، گفت: اگر بیست میلیون مردم در اربعین جمع می‌شوند، باید برای غدیر هم چنین شوری در سراسر جهان ایجاد شود.

عاشورا حاصل کنار گذاشتن فرهنگ غدیر است

امام جمعه قیدار گفت: عاشورا حاصل کنار گذاشتن فرهنگ غدیر است که اگر به غدیر عمل می شد عاشورائی به وجود نمی آید و ولی خدا حضرت اباعبدالله الحسین برای احیای آن به مسلخ و قربانگاه نمی رفت.

طالبی افزود: زنده نگه‏داشتن این عید، صرفا فقط به چراغانی کردن و قصیده‏ خوانی و مداحی نیست اگرچه، این‏ها خوب است،و باید انجام گیرد مسأله این است که بفهمیم غدیر منحصر به آن زمان نیست، غدیر در همه اعصار باید باشد و روش حکومتی امیر المومنین علیه السلام باید روش ملت‏ها و همه دست‏اندرکاران باشد. غدیر به ما یاد می دهد که چطور باید از ولایت تبعیت کنیم به ما یاد می دهد که در عصر غیبت مردم نمی توانند رها باشند و ولی و حاکم لازم دارند و آن ولی امر در عصر غیبت ولی فقیه منصوب از سوی امام معصوم است که تبعیتش لازم است.

امام جمعه قیدار گفت: دفاع مقدس بسیاری از معادلات جهانی را تغییر داد و چراغ امید به پیروزی را در بین ملل مظلوم جهان روشن ساخت.

طالبی افزود: درست زمانی که انقلاب اسلامی، نهالی نوپا بود، درگیر جنگی تمام‏عیار و همه‏جانبه شد که برای نابودی یک نظام مستحکم هم کافی بود چه رسد به نظامی که از عمر کوتاه آن، زمان زیادی نگذشته بود. همه محاسبات متعارف بشری اقتضا می‏کرد که جنگ چند روزی و یا حداکثر چند ماهی بیشتر طول نکشد و ارتش عراق فاتح این جنگ شود؛ همه شواهد و محاسبات هم آن را تایید می‏کرد.

وی ادامه داد: اما چرا معادلات و محاسبات همه برهم خورد؟در حالی که ایران در تأمین مایحتاج اولیه جنگ مشکل داشت. راز پیروزی بر دشمن حرکت بر مبنا و محور غدیر بود ایمان قلبی و حقیقی به غیب و نصرت الهی بود که در اطاعت از ولی فقیه تبلور یافت ایمان به خدا و اطاعت از ولی شاه‏ کلیدی است که هر امتی به آن دست‏ پیدا کند، پیروز خواهد شد.

طالبی با بیان اینکه ابهّت دو ابرقدرت به تعبیر امام(ره) در جنگ شکسته شد، افزود: امروز انقلاب اسلامی پس از سی وهفت سال پایداری و مقاومت، همچنان بر سر اهداف اولیه انقلاب ایستاده و غرب را به عقب‏نشینی وادار کرده است. بیداری اسلامی، پدیده‏ مبارک جبهه مقاومت و حزب‏الله، از نتایج انقلاب اسلامی و پایداری و مقاومت ملت ایران در دوران دفاع مقدس است.

امام جمعه قیدار گفت: آنچه که باید در هفته دفاع مقدس بیش از پیش تبیین شود تا مایه عبرت شود نقش پروژه نفوذ در شروع جنگ بود با دلیل و مدرک بنی‌صدر عامل نفوذی دشمن در این کشور بود و به این مملکت خیانت کرد و تحمیل جنگ بر این کشور بر اساس خیانت بنی‌صدر صورت گرفت. بنی صدر نه تنها از ارسال سلاح و نیروی کمکی نظامی به خرمشهر جلوگیری کرد، حتی از ارسال آذوقه به خرمشهر هم جلوگیری به عمل آورد.

طاهری یادآور شد: بنی‌صدر علاوه بر اینکه مسئول شروع جنگ بود، بلکه تا زمانی که رئیس جمهور بود، عامل عدم پیشرفت ایران در جنگ هم همین بنی‌صدر خائن بود، حتی بنی صدر در زمانی که آبادان محاصره بود، دستور خالی شدن این شهر از سلاح‌های سنگین را صادر کرد سپاه را تحریم کرد و به ارتش دستور داد که حق ندارد یک فشنگ در اختیار سپاه قرار دهد.به خاطر این است که مقام معظم رهبری مکرر تاکید می‌کنند مراقب نفوذ دشمن در عناصر تعیین کننده سرنوشت نظام باشید، که در ابتدای انقلاب و شروع جنگ رخ داد.

وی در ادامه با اشاره به باز گشائی مدارس و مراکز دانشگاهی و حوزوی، افزود: پاییز بهار تعلیم و تربیت است باید محیط آموزشی ما محیط علم و تقوا و فضائل الهی باشد معلمین مربیان متولیان محترم آموزش و پرورش باید توجه داشته باشند که این دانش آموزان امانت های الهی هستند یک مزرعه پاک و خالی است هر چه در آن کشت شود می روید پس تلاش کنیم فضائل انسانی را در آن رشد دهیم باید توجه داشته باشیم که تزکیه قبل از آموزش است اگر نفس ها تزکیه نشود علم تنها خطرناک است .

امام جمعه قیدار گفت: از این فرصت استفاده می کنم به همه دانش آموزان عزیزی که با کسب رتبه های برتر مایه افتخار برای شهرستان و استان و کشور شدند تبریک و تهنیت عرض می کنم آمار بالای کسب رتبه های برتر توسط دانش آموزان این شهرستان در کنکور از دو امر حکایت دارد یکی استعداد درخشان و تلاشهای مجدانه دانش آموزان این شهرستان و دومی تلاش های مسئولین امر مدیران و معلمان عزیز . با این همه این شهرستان از جهت فضا و امکانات آموزشی رنج می برد قریب به ۴۰ درصد مدارس این شهرستان تخریبی است بیشتر مدارس شهرستان به صورت دو شیفته برگزار می شود.