وزیر خارجه فیلیپین در اظهارات اخیر خود، ضمن انتقاد شدید از دخالت های آمریکا در خصوص حقوق بشر در این کشور، از رهبران آمریکا خواست تا به خواسته های مردم فیلیپین توجه کنند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از راشا تودی، «پرفکتو یاسای» وزیر خارجه فیلیپین با اعلام اینکه مردم کشورش برادر کوچکتر آمریکا نیستند که این کشور آنها را نصیحت کند، به شدت از دخالت های آمریکا در خصوص وضعیت حقوق بشر در فیلیپین انتقاد کرد.

بر اساس این گزارش، «پرفکتو یاسای» در جریان سخنرانی روز پنجشنبه خود در واشنگتن گفت: من از دوستان آمریکایی و رهبران آمریکا می خواهم تا به درخواست ما توجه کنند. ما نمی توانیم برای همیشه برادران کوچکتر قهوه ای (پوست) آمریکا بمانیم. ما باید پیشرفت کنیم، ما باید رشد کنیم و برادر بزرگتر مردم کشور خود شویم.

وی خطاب به رهبران آمریکا افزود: شما باید به درستی این کار را انجام دهید. شما به فیلیپین نمی آیید و بگوئید من می خواهم به شما چیزی بدهم، من می خواهم به شما کمک کنم تا رشد کنید؛ اما (در عوض)باید با این لیست (ارائه شده) موافقت کنید و ما شما را در مورد حقوق بشر آموزش می دهیم.

گفتنی است، تنها دو روز پس از ماجرای استقبال توهین آمیز از «باراک اوباما» رییس جمهوری آمریکا در فرودگاه شهر هانگژو چین، «رودریگو دوترته»، رییس جمهور جنجالی فیلیپین ، همتای آمریکایی خود را با لفظ ” حرامزاده ” خطاب کرد و گفت اگر در دیدار دو جانبه مساله مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر در فیلیپین را به میان بکشد او را فحش باران می کند