عربستان در تلاش است تا از طریق رسانه‌ ها ادعا کند که حج امسال بدون هیچ حادثه‌ ای برگزار شده، این درحالی است که اسناد درزکرده از وزارت بهداشت سعودی بیانگر آن است که با وجود کاهش قابل توجه شمار شرکت کنندگان در حج امسال، میزان مرگ و میر حجاج افزایش یافته است.

به گزارش پرس شیعه؛ عربستان تلاش می‌کند با مطرح ادعای برگزاری موفقیت آمیز حج امسال، بر فاجعه‌های سالهای گذشته، به ویژه  شهادت و مجروح شدن هزاران حاجی در فاجعه منا و سقوط جرثقیل سرپوش بگذارد.
ادعای عربستان درحالی است که شبکه حج و عمره سند درزکرده از وزارت بهداشت عربستان سعودی درباره اسامی جان‌باختگان حج امسال را فاش کرد.
براساس سند درز کرده از وزارت بهداشت سعودی، با وجود کاهش چشمگیر شمار حجاج سال ۱۴۳۷هـ. ق، ۸۷۴ حاجی  در مناسک حج امسال جان باخته‌اند.
این سند حاکی است، از مجموع ۸۷۴ حاجی جان باخته در سال جاری، ۲۳۹ نفر عربستانی، ۵۱ نفر مصری، ۸۴ نفر پاکستانی، ۴۳ نفر بنگلادشی، ۳۱ نفر نیجریه ای، ۱۲۴ نفر اندونزیایی و ۶۴ نفر هندی و مابقی از کشورهای مختلف هستند.
سازمان آلمانی امور مهاجران “اینترنیشن”، اعلام کرد که عربستان سعودی و کویت، در زمینۀ تامین امنیت گردشگران، حائز بدترین رتبه‌‌ها هستند.