حضرت آیت الله مکارم شیرازی بر لزوم توسعه مباحث علمی، روایی، فقهی و علمی مقارن و ارایه آن به جهان و تشنگان حقیقت اسلام ناب تاکید کردند.

به گزارش پرس شیعه؛ حضرت آیت الله مکارم شیرازی، عصر امروز در دیدار حجت الاسلام والمسلمین مختاری رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی، یا اشاره به تدوین و چاپ موسوعه ۲۰ جلدی « السنه النبویه فی مصادر المذاهب الاسلامیه » از سوی این پژوهشگاه گفتند: یکی از مسایلی که از نظر علمی باید در جامعه علمی حوزوی انجام شود، تلاش در زمینه تدوین فقه موضوعی مقارن است.
ایشان افزودند: یکی از خلاهایی که در عرصه حدیث پژوهشی به منظور پژوهش های علمی و فقهی و…. وجود داشت مساله روایات مقارن است که در این عرصه کارهایی انجام شده است به خصوص دارالحدیث دو جلد اثر منتشر کرده است، ولی در عرصه موضوعی نیازمند یک کار بسیار قوی بودیم که امیدواریم با انتشار این اثر این مشکل نیز حل شود و سهولت بیشتر در امر پژوهش ایجاد شود.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی تصریح کردند: در تدوین این آثار باید دقت خاصی انجام شود و در فهارس این دقت نظر مشاهده می شود؛ در حقیقت باید شیوه گردآوری منابع و کتبی که مورد نظر واقع شده است بیان شود تا اتقان کار بر همگان مشخص گردد.
ایشان گفتند: یکی از آثار خوب این گونه آثار این است که می توان احادیث فریقین را در یک مجموعه بیطرف و کاملا علمی ارایه کرد تا مخاطبان خود تفاوت حدیث شیعه را با سایر فریقین مشاهده کنند و اگر کسی بدون نظرداشت قبلی در یک مجموعه این احادیث را مشاهده کند، متوجه عمق مباحث علمی و فقهی و روایی امامیه خواهد شد.
این مرجع تقلید در پایان بیان کردند: نیکو است که این آثار به تشنگان معارف دینی منتقل شود تا زمینه استفاده علمی و بیان مباحث ناب اسلامی و اهل بیتی(ع) برای همگان فراهم شود؛ باید این آثار در سراسر جهان منتشر شود.