مسئولان سعودی مدعی شدند که یک باند وابسته به گروه تروریستی داعش را در این کشور بازداشت کرده اند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از السومریه نیوز، وزارت کشور عربستان سعودی در بیانیه ای مدعی شد ” مسئولان امنیتی با پی گیری تهدیدات تروریستی علیه امنیت کشور و با اجرای عملیات امنیتی چند مرحله ای که چند ماه به طول انجامید، توانستند یک باند تروریستی با سه هسته وابسته به داعش را بازداشت کنند.

بنا به اعلام وزارت کشور عربستان سعودی، این باند تروریستی درصدد تهیه و اجرای حملات تروریستی علیه شهروندان، علما و روحانیون و نیز تاسیسات و مراکز نظامی و اقتصادی درنقاط مختلف کشور بوده است.

براساس این بیانیه، باند یاد شده ضمن ارتباط با سرکردگان داعش درخارج ازعربستان سعودی از این گروه حمایت رسانه ای و مالی می کرد.

وزارت کشورعربستان همچنین با ادعای وجود اسنادی دال بر ارتباط اعضای این باند با جنایت هایی که در گذشته دراین کشور اتفاق افتاده است، گفت که تعداد عناصر این شبکه ۱۷ نفر از جمله یک زن است و همه آنان جز سه نفر تابعیت سعودی داشتند.

حمایت های گسترده خاندان ال سعود از گروههای تروریستی از جمله داعش در سالهای اخیر یکی از موضوع های مهم مورد تایید کارشناسان سیاسی و نظامی بین المللی بوده است و تاکنون اسناد متعددی در این زمینه افشا شده است.

در تازه ترین مورد سفیر اسبق آمریکا در افغانستان و عراق با انتشار مقاله ای، اعترافات سران آل سعود در خصوص حمایت آنان از تروریسم در مصر، افغانستان، سوریه و عراق را برملا کرد.

زلمای خلیل زاد این مطلب را در مجله پولتیکو آمریکا به نقل از یک مسئول سعودی منتشر کرد که نامش را در این مقاله نبرده است. این مسئول نسبت به حمایت ریاض از سازمان های تروریستی در اوایل دهه ۶۰ قرن بیستم برای مقابله با ناصریسم (خط مشی جمال عبدالناصر رییس جمهور اسبق مصر) اعتراف کرد که به جنگ دو کشور در یمن منجر شد.

همچنین همکاری با آمریکا برای مقابله با شوروی سابق در افغانستان در دهه ۸۰ قرن گذشته و حمایت از گروه های ضد شیعه مانند القاعده، داعش و النصره پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به ویژه پس از سرنگونی صدام حسین دیکتاتور عراق، جزو این خط مشی بوده است.

خلیل زاد به نقل از سعودی ها نوشت که این تروریسم و افراط گرایی اکنون تهدیدی برای عربستان و غرب شده و به همین دلیل سران سعودی برای رفع این تهدید، طرح گسترده ای را برای اصلاحات اقتصادی و کاهش نفوذ ایدئولوژی وهابیت در ساختار حکومت و افزایش نفوذ لائیسم طراحی و اجرا کرده اند.

وی به نقل از یک مسئول ارشد سعودی نوشت که وهابیت مانع مدرنیزه شدن عربستان است به همین دلیل عربستان پس از افشای ارتباط نظام قبیله ای و نهادهای وهابی دینی اش با تروریسم تلاش گسترده ای را به منظور بهبود وجهه اش در غرب آغاز کرده است.