وزیر خارجه آمریکا در نشستی در شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت که ایران با توافق هسته‌ای به دنیا نشان داده که مایل است از مسیر سلاح‌های اتمی فاصله بگیرد.

به گزارش پرس شیعه؛ جان کری، وزیر خارجه آمریکا در نشستی در شورای امنیت درباره «پیمان منع جامع آزمایش‌های اتمی» گفت که ایران با توافق «برجام»، این موضوع را برای دنیا روشن کرده که مایل است از مسیر سلاح‌های اتمی فاصله بگیرد.

وزیر خارجه آمریکا با توجه به قطع روابط دیپلماتیک تهران و واشنگتن بعد از وقوع انقلاب اسلامی تصریح کرد که حصول توافق هسته‌ای، بعید به نظر می‌رسیده است.

«جان کری» گفت: «دو کشوری که از سال ۱۹۷۹ با یکدیگر صحبت نکرده بودند، مذاکراتی را با یکدیگر درست در پشت این اتاق آغاز کردند؛ و ما آن را به کشوری تبدیل کردیم که برنامه هسته‌ایش را رها کرد و برای دنیا روشن کرد که تمایل دارد برای امن‌تر کردن جهان، از مسیر سلاح اتمی فاصله بگیرد.»

جمهوری اسلامی ایران همواره اتهامات کشورهای غربی به رهبری آمریکا درباره پیگیری سلاح‌های اتمی در لفافه برنامه هسته‌ای این کشور را رد کرده است.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه آزمایش هسته‌ای اخیر کره شمالی را «چالشی در برابر رهبری» شورای امنیت سازمان ملل و تهدیدی در برابر ثبات بین‌المللی خواند و بر ضرورت پیوستن کشورها به «پیمان منع جامع آزمایش هسته‌ای» تأکید کرد.

این پیمان که تا کنون به امضای بیش از ۱۶۰ کشور رسیده، اعضا را از انجام هر گونه آزمایش هسته‌ای منع می‌کند.