اسناد وزارت محیط زیست عراق از ناپدید شدن مقادیری مواد رادیواکتیو در جنوب این کشور حکایت دارد که برای ساخت یک بمب کثیف کافی است.

به گزارش پرس شیعه،به نقل از روسیا الیوم، در سند وزارت محیط زیست عراق آماده است که این وزارتخانه بدنبال جستجو برای یافتن مواد رادیواکتیو “بسیار خطرناکی” است که نوامبر سال ۲۰۱۵ میلادی به سرقت رفته است.
مسؤولان امنیتی و محیط زیست عراق نگرانی خود از امکان استفاده گروه تروریستی داعش یا سایر گروههای تندرو از این مواد رادیو اکتیو به عنوان سلاح را ابراز داشته اند.
یک مسؤول ارشد امنیتی که از ناپدید شدن مواد رادیو اکتیو آگاهی دارد، گفت: ما نگران هستیم که این مواد به دست داعش بیفتند. آنها به سادگی می توانند آن را به مواد منفجره متصل کرده و بمبی کثیف بساند.
سند وزارت محیط زیست عراق نشان می دهد این مواد در یک کیف در حجم یک لپ تاب بوده و نوامبر گذشته از تاسیساتی در نزدیک شهر بصره که وابسته به شرکت خدمات نفتی “ریذرفورد” آمریکا است، ناپدید شده است.
این سند که مورخ ۳۰ نوامبر ۲۰۱۵ است، از سرقت مواد رادیواکتیو بسیار خطرناک ایریدیوم ۱۹۲ حکایت دارد. روشن شده است که این مواد در اصل متعلق به شرکت “اس جی اس” بوده که مقر آن در استانبول است.