رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس اعلام کرد که در انتخابات ریاست دفتر سیاسی این جنبش در سال آینده شرکت نخواهد کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از روزنامه رای الیوم، خالد مشعل در سمینار “تحولات جنبش های اسلامی” در مرکز مطالعات الجزیره در قطر با حضور اسماعیل هنیه معاون رئیس دفتر سیاسی حماس گفت: انتخابات ریاست دفتر سیاسی حماس سال آینده برگزار خواهد شد.

انتخابات داخلی حماس هر چهار سال یکبار به طور محرمانه برای انتخاب رئیس و اعضای دفتر سیاسی حماس برگزار می شود و ناظران اسماعیل هنیه را جانشین احتمالی مشعل می دانند.

مشعل درباره نوار غزه گفت که اقدام حماس در اداره یکجانبه نوار غزه درپی اختلاف با جنبش فتح اشتباه بود.

وی تصریح کرد: کسی حق ندارد درباره تصمیم سیاسی و مبارزاتی تکروی کند. اشتباه کردیم که فکر می کردیم دوره فتح گذشته و دوره حماس رسیده است و فتح نیز اشتباه می کرد که می خواست ما را کنار بزند.

مشعل با اشاره به پیروزی حماس در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۰۶ میلادی گفت: حماس اشتباه کرد که – درپی وقوع اختلاف با جنبش فتح- اداره امور غزه را به تنهایی بدست گرفت. حماس گمان می کرد که کار ساده ای است اما بعدا فهمید که اداره امور آن دشوار است.

وی درباره نبرد با رژیم صهیونیستی اظهار داشت: با وجود اینکه در محاصره قرار داریم اما سلاح های کنونی ما چند برابر چیزی است که در جنگ اخیر غزه داشتیم.

رئیس دفتر سیاسی حماس تصریح کرد: حماس از انقلاب های بهار عربی و انقلاب های معکوس متاثر شد، و بر عدم دخالت در درگیری های منطقه تاکید می کنیم و همزمان موضع خود را بدون هرگونه ابهامی توضیح می دهیم و می گوییم که ما از ملت ها و امت ها و ثبات آنها حمایت می کنیم.

مشعل گفت: ما برای مدیریت روابط سیاسی خود با کشورهای منطقه براساس منافع خود و ضرورت های آن به عنوان یک جنبش آزادیبخش و مقاومت تلاش می کنیم، و اگر منافع در تضاد قرار گرفت، از اصول خود جانبداری می کنیم.