جنبش جهاد اسلامی فلسطین امروز یکشنبه رژیم صهیونیستی را مسئول شهادت اسیر «یاسر ذیاب حمدونه» اسیر فلسطینی در بند زندان های این رژیم به دلیل کوتاهی در درمان بیماری وی دانست.

به گزارش پرس شیعه به نقل از رسانه های خبری فلسطین، جنبش جهاد اسلامی در بیانیه ای اعلام کرد که یاسر ذیاب حمدونه (۴۰ ساله) از شهرک یعبد واقع در استان جنین روز یکشنبه در اثر سکته مغزی در زندان رامون درگذشت.

این جنبش درباره تعلل و کوتاهی در درمان بیماری اسرایی که در معرض تجاوز روزافزون قرار دارند، هشدار داد و بر تشدید مقاومت و انتفاضه برای مقابله با رژیم اشغالگر تاکید کرد.

این جنبش تصریح کرد که هدف قرار دادن اسرا و تشدید سیاست های جنایتکارانه علیه آنها چیزی جدا از تجاوزات صهیونیست ها علیه مسجد الاقصی و تجاوز مستمر علیه فلسطینیان ساکن قدس و کرانه باختری نیست.

حماس: شهادت اسیر فلسطینی جنایت جدیدی در کارنامه رژیم اشغالگر است

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) اعلام کرد که شهادت «یاسر حمدونه» در نتیجه بی توجهی به درمان وی یک جنایت جدید در کارنامه رژیم اشغالگر علیه اسرا و ملت فلسطین است.

حازم قاسم سخنگوی جنبش حماس امروز یکشنبه در خصوص شهادت یاسر حمدونه اسیر فلسطینی در بند زندان های رژیم صهیونیستی تاکید کرد که این جنایت محکوم است و هرگز مانع استمرار مقاومت نخواهد شد و پایداری اسرا تا دستیابی به آزادی هرگز نخواهد شکست.

وی بار دیگر بر موضع استراتژیک حماس برای تلاش با استفاده از تمامی ابزارها جهت آزادی اسرا تاکید کرد و قضیه اسرا را یک وظیفه ملی و اخلاقی برشمرد و افزود که تا آزادی کامل اسرا در نتیجه یک تبادل اسرای درخشان به تلاش خود ادامه می دهیم.
قاسم همچنین تمامی فرزندان ملت فلسطین را به حمایت از قضیه اسرا و اهتمام به آن فراخواند و از آنها خواست تا قضیه اسرا را در اولویت خود قرار دهند.

منابع فلسطینی صبح امروز یکشنبه از شهادت اسیر «یاسر ذیاب حمدونه» (۴۱ ساله) در یکی از زندان های رژیم صهیونیستی خبر دادند.

اسیر «یاسر ذیاب حمدونه» (۴۱ ساله) از جنین در اثر سکته مغزی در زندان رامون رژیم صهیونیستی جان خود را از دست داد.
حمدونه از اهالی شهرک یعبد در جنین است که به حبس ابد محکوم شده بود و ۱۴ سال از مدت محکومیت وی سپری شده بود.

بر اساس این گزارش، این اسیر فلسطینی پس از ضرب و جرح از سوی زندانبانان صهیونیست در زندان «النحشون» در سال ۲۰۰۳، از تنگی نفس و مشکلات قلبی و درد در ناحیه گوش چپ رنج می برد و در اثر بی توجهی زندانبانان به درمان بیماری وی و پس از چندین بار انتقال به مرکز درمانی الرمله، در اثر سکته مغزی درگذشت.

اعلام روز خشم در کرانه باختری و نوار غزه

طارق عزالدین مدیر کل رادیو اسرا از ملت فلسطین خواست تا به مناسبت شهادت اسیر یاسر حمدونه، امروز را روز خشم و انقلاب در کرانه باختری و نوار غزه و نیز اراضی اشغالی فلسطین بدانند.

وی فرزندان ملت فلسطین و تصمیم گیران در این باره را به حمایت از اسرا و یاری آنها در داخل زندان های رژیم اشغالگر دعوت کرد و افزود که اسرا در معرض تمامی اشکال قتل و سرکوبگری به دست زندانبانان رژیم اشغالگر قرار دارند.

عزالدین رژیم اشغالگر را مسئول کامل شهادت اسیر حمدونه دانست و تصریح کرد که رژیم اشغالگر به طور عمدی و با هدف شهادت این اسرا در درمان آنها کوتاهی کرده است.

اعلام عزای عمومی در زندان های رژیم اشغالگر

جنبش ملی اسیر در زندان های رژیم اشغالگر به مناسبت شهادت اسیر یاسر حمدونه، سه روز عزای عمومی و اعتصاب اعلام کرد.

باشگاه اسیر فلسطین اعلام کرد که اسرای فلسطینی از اعلام سه روز عزای عمومی و اعتصاب استقبال کرده و شعار الله اکبر سر دادند.

بر اساس این گزارش، تعداد اسرای فلسطینی که تا کنون به شهادت رسیده اند ۲۰۸ نفر است و علاوه بر آن ۸ نفر دیگر نیز پس از آزادی از زندان و پس از گذشت مدت زمان کوتاه به شهادت رسیده اند.

۱۸۰۰ اسیر بیمار فلسطینی در زندان های رژیم صهیونیستی محبوس هستند

یک هیئت حقوقی فلسطینی فعال در زمینه اسرا تاکید کرد که هم اکنون ۱۸۰۰ اسیر بیمار در زندان های رژیم صهیونیستی محبوس هستند که حال ۱۲۰ نفر از آن ها بسیار وخیم است.

هیئت امور اسرا و آزادگان فلسطین به نقل از اسیر منصور موقده که دچار معلولیت شده است، تصریح کرد که اسرای بیمار با شرایط بسیار سختی در زندان های رژیم صهیونیستی رو به رو هستند و دشمن صهیونیستی آن ها را از خدمات مناسب پزشکی محروم کرده است و سکوت جامعه بین الملل و عدم تحرک نهادهای بین المللی برای نجات آن ها، بر رنج و محنت های این دسته از اسرا افزوده است.

این هیئت به وضعیت اسیر بسام سایح از شهر نابلس اشاره کرد که به سرطان خون مبتلا است و دیگر قادر به حرف زدن نیست و از وضعیت سلامت بسیار ناگواری برخوردار است.

هیئت مذکور تصریح کرد که این اسیر فلسطینی به طور روزانه تحت درمان های شیمیایی قرار می گیرد و به خاطر شدت درد قادر به خوابیدن هم نمی باشد و مجبور است از مسکن های بسیار قوی استفاده کند.

هیئت امور اسرا و آزادگان فلسطین بیان کرد که ده ها اسیر فلسطینی پس از زخمی شدن به ضرب گلوله نظامیان رژیم صهیونیستی به اسارت درآمده اند و رژیم صهیونیستی به وضعیت آنان رسیدگی نمی کند.

در همین راستا، عبدالناصر فروانه رئیس بخش مطالعات و مستند سازی هیات امور اسرا و آزادگان تاکید کرد که تمامی شواهد و مدارک نشان می دهد که رژیم صهیونیستی به طور عمد شرایطی را ایجاد می کند که وضعیت سلامت اسرای فلسطینی روز به روز بدتر شود.

فروانه اظهار داشت که دشمن صهیونیستی به دروغ ادعا می کند که خدمات پزشکی به اسرا ارائه می دهد اما واقعیت غیر از این است و هم اکنون هزاران اسیر فلسطینی در زندان های رژیم صهیونیستی از نبود امکانات و خدمات پزشکی رنج می برند.

تا کنون شمار زیادی از اسرای فلسطینی در زندان های رژیم صهیونیستی به خاطر کم کاری سازمان زندان های صهیونیستی و عدم ارائه خدمات مناسب پزشکی به اسرا به شهادت رسیده اند. شمار دیگری از اسرا نیز پس از آزادی از زندان های دشمن به خاطر بیماری هایی که در زندان به آن مبتلا شده بودند، به شهادت رسیده اند.