نظریه پرداز جریان موسوم به “سلفی جهادی” در اردن، قتل ناهض حتر نویسنده اردنی را قابل پیش بینی دانست.

به گزارش پرس شیعه به نقل از روزنامه رای الیوم، “محمد الشبلی” نظریه پرداز سلفی جهادی اردنی مشهور به “ابو سیاف” گفت: حادثه قتل ناهض حتر نویسنده اردنی قابل پیش بینی بود. مطالبی که حتر به خاطر آن دادگاهی شد، نزدیک بود که کشور را وارد فتنه طائفه ای کند و به سوی سرنوشت بدی سوق دهد.

ابوسیاف گفت که نمی داند آیا قاتل حتر از اعضای جریان سلفی است یا خیر.

مردی که به سمت ناهض حتر شلیک کرد، در بازجویی گفت که حتر را به خاطر مطالبش در فیس بوک کشته است.

این نویسنده اردنی اخیرا به خاطر نوشتن مطالب یاد شده در صفحه فیس بوک خود، به اتهام “برانگیختن کشمکش های مذهبی و اهانت به اعتقادات دینی” محاکمه شد.

یک روزنامه نگار مشهور لبنانی پیشتر گفت که ناهض حتر، نویسنده و روزنامه نگار اردنی به دلیل مواضع ضد سعودی و ضد وهابی و مخالفتش با سیاست های امریکا برای تجزیه منطقه ترور شده است.

حرب خاطرنشان کرد: “جرم او تنها مقاله ها و مواضع ضد امریکایی و ضد تکفیریش بود. جرم او محکوم کردن تمام جنایاتی بود که تکفیری ها در سوریه و عراق و سایر کشورهای عربی و اسلامی مرتکب شده بودند.”

ناهض حتر، نویسنده و روزنامه نگار اردنی دیروز (یکشنبه) مقابل کاخ دادگستری در امان، پایتخت اردن به ضرب گلوله کشته شد.

وی در سل ۱۹۹۸ هم در معرض سوء قصد قرار گرفته بود اما جان به در برد.

علی حتر یکی از خویشاوندان ناهض حتر روز یکشنبه در مصاحبه با شبکه العالم گفت: “نخست وزیر اردن موافق بازداشت و مجازات ناهض حتر بود. نمی توان نخست وزیر را بی گناه دانست و از اتهام دست داشتن در این پرونده تبرئه کرد”.

این خویشاوند ناهض حتر از سیطرۀ افکار داعشی بر جوانان اردن خبر داد و گفت که گسترش افکار داعش در اردن علت ترور ناهض حتر بود.

حتر علیه سیاست های عربستان و حمایت این کشور از وهابیت و تروریسم، در روزنامه الاخبار لبنانی مقاله می نوشت. او از سپتامبر ۲۰۰۸ در اردن اجازه نوشتن نداشت.