آیت الله مدرسی گفت: احیا و بزرگ شمردن شعائر حسینی به مثابه‌ یاری امام حسین(ع) است و این شعائر الگوی آزادگی، ظلم‌ناپذیری، شجاعت و مبارزه با فساد است.

به گزارش شیعه پرس، جلسه سخنرانی آیت الله سید محمدتقی مدرسی از مراجع تقلید در ایام ماه محرم هر روز در دفتر کربلای وی به زبان عربی در حال برگزاری است.

در ادامه ترجمه گزیده‌ای از بیانات ایشان در پنجمین جلسه از نظر می‌گذرد:

دین مبین اسلام کامل‌ترین رسالت الهی است. معارف، عقاید، احکام، ارتباط با زندگی بشر، اخلاق و آداب در دین اسلام از هر حیث کامل است. ولی نیازمند نیرویی است که از طریق آن اجرای احکام و اصول آن میسر باشد. حال پرسش این است که این نیرو و دافعه چه باید باشد؟

اسلام و احکام آن با روح ایمانی در هم تنیده است، اما هواهای نفسانی، شهوات و وسوسه‌های شیطانی گاه و بی‌گاه این روح ایمانی را دچار ضعف و رخوت می‌کند. این ضعف، غفلت از برخی اصول و فروع دین را موجب می‌شود. اینجاست که نهضت امام حسین (ع) فریادرس می‌شود و دین مبین اسلام را از ضایع و زایل شدن نجات می‌دهد.

اراده و حکمت خداوند متعال، کربلا و حوادث آن را مقدر کرده بود تا نجات‌دهنده رسالت پیامبر اکرم صلی (ص) از نابودی باشد. روایات و شواهد بسیاری دال بر این نکته است، مشهورترین آن قول پیامبر اکرم (ص) به امام حسین (ع) است که فرمودند: (لایوم کیومک یا اباعبدالله).

خداوند در سوره هود می‌فرماید: (بقیه الله برای شما بهتر است، اگر ایمان داشته باشید…)، به این معنی که هرگز زمین از وجود بقیه الله خالی نخواهد بود. بقیه الله، روح الهی مستمر و توقف‌ناپذیری است که سرتاسر دنیا را فرا خواهد گرفت. امام حسین (علیه السلام)، همان بقیه الله است.

طبق آیه ۳۲ سوره مبارکه حج: (کسانی که شعائر خدا را بزرگ می‌شمارند، کارشان نشان پرهیزگاری دل‌هایشان باشد)، احترام گزاردن و بزرگ شمردن شعائر الهی بر همگان واجب است. یادآوری امام حسین علیه السلام و فداکاری بزرگ ایشان، امت اسلامی را از خواب غفلت بیدار می‌کند.

تمامی نهضت‌های بزرگ تاریخ شبیه‌سازی و نمونه کوچکی از نهضت حسینی است. به عبارتی، هر آنکه به دنبال اصلاح است، باید امام حسین (ع) را سرمشق خود قرار دهد:

اولاً: با احیا و بزرگ شمردن شعائر، که به مثابه‌ی یاری امام حسین (ع) است، و اهمیت ندادن به شعائر، نشانه نقص در دین و ایمان است. و همانا زیارت اربعین از شعائر حسینی است.

ثانیاً: هر آن که بخواهد در راه خداوند متعال قدم بردارد و پیروز شود، باید از امام حسین علیه السلام الگو بگیرد و از نور وجود مقدس ایشان بهره‌مند شود. با بهره‌گرفتن از شعائر حسینی که الگوی آزادگی، ظلم‌ناپذیری و شجاعت مبارزه با فساد است. این‌ها درس بزرگ حماسه عاشورا و کربلا است.