شاهزاده محمد بن نایف، ولی عهد سعودی، چهارشنبه گذشته در هتلش در نیویورک با لیلیان بینکاس، رییس آیپک (کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل) ملاقات کرد.

به گزارش پرس شیعه؛ در این دیدار طرفین بر ضرورت همکاری در زمینه های اقتصادی، سیاسی، بین المللی و مسائل خاورمیانه تاکید کردند.
برخی منابع به پایگاه اینترنتی الوطن گفتند که بن نایف از مواضع آیپک علیه پرونده اتمی ایران استقبال و از رییس و مسئولین این کمیته که در برابر ایران ایستاده اند، تقدیر کرد.
بن نایف، همچنین، بر ضرورت هماهنگی درباره موضوع تروریسم تاکید کرد و از ایپاک درخواست کرد تا از عربستان سعودی در برابر تلاش برخی اعضای کنگره برای محکوم ساختن ریاض به پرداخت غرامت به خانواده های قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر، حمایت کند.
ولی عهد سعودی، در بخش دیگری از سخنان خود، از آیپک خواست تا تدابیر لازم را برای به تحقق آنچه صلح دائمی میان فلسطینیان و رژیم صهیونیستی نامید، در پیش گیرند. او گفت: «به آیپک وعده می دهیم که با کشورهای منطقه برای ایجاد دو دولت یهودی و فلسطینی گفت وگو کنیم».
رییس آیپک نیز با استقبال از پیشنهادهای ولی عهد سعودی، همکاری عربستان با رژیم صهیونیستی به منظور حل مشکلات مرزی اش با همسایگان عرب خود را خواستار شد و وعده داد که آیپک نیز به ریاض کمک کند تا از طرح کنگره آمریکا برای اخذ غرامت ۱۱ سپتامبر نجات یابد.
کنگره آمریکا به پیش نویس قانونی رای داده است که به خانواده های قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر اجازه می دهد با شکایت علیه عربستان سعودی تقاضای غرامت کنند. اما باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا، با وتوی این پیش نویس آن را برای منافع ملی آمریکا مضر دانسته است.