عضو مجلس کردستان عراق با هشدار در بارۀ نقشۀ آنکارا برای سیطره بر کوه شنگال در غرب موصل، خاطرنشان کرد که ترکیه تلاش دارد مرزهای بین کردستان عراق و سوریه را ببندد.

به گزارش پرس شیعه؛ سالار محمود در گفت و گو با پایگاه خبری سومریه نیوز گفت: ارتش ترکیه در منطقۀ کردستان برنامه های مختلف و مشکوکی از طریق عملیات آزادسازی موصل دنبال می کند که ایجاد مانع بین کردستان عراق و سوریه یکی از آنهاست.

وی خاطرنشان کرد ارتش ترکیه برای اجرای این نقشه به دنبال تصرف ارتفاعات شنگال است. زیرا این کوه به دلیل موقعیت راهبردی خود، مهم ترین مکان برای دفاع از منطقۀ وسیعی در شمال و غرب موصل به شمار می آید و هر تلاشی برای اخراج کردهای مسلح از آن به نفع ارتش ترکیه خواهد بود.

سالار محمود در ادامه گفت: «مسئولان ترک به وضوح می گویند که نخواهند گذاشت ارتفاعات شنگال مانند کوه قندیل شود، این در حالی است که ترکیه نیروهای خود را وارد هر منطقه ای کند هرگز از آن عقب نشینی نخواهد کرد. منطقۀ کردستان، قبرس و … نمونه هایی از این رفتار هستند.

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، روز سه شنبه با ابراز شگفتنی دربارۀ اظهارات رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه دربارۀ آزادسازی موصل از سیطرۀ داعش؛ تأکید کرد که ترکیه در عملیات نظامی علیه این گروه تروریستی نقشی ندارد.

وی همچنین گفت که تمایلی ندارد با نیروهای ترک که در شمال عراق حضور دارند برخورد پیدا کند.