قم – امام جمعه قم گفت: خرافه‌گری و افراط گری در شأن عزاداری برای امام حسین(ع) نیست.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد سعیدی ظهر پنجشنبه در دیدار مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قم و اعضای ستاد شئون فرهنگی در مناسبت‌های دینی اظهار کرد: کسانی که در جریان کربلا مرتکب جنایت بی‌سابقه شدند، خصوصیاتی داشتند که در زیارت امام حسین(ع) به این ویژگی‌ها اشاره شده است.

وی با اشاره به روایتی از امام صادق(ع) در این رابطه، گفت: آنهایی که دست به دست هم دادند تا امام حسین(ع) را به شهادت برسانند از ظاهر و زرق و برق‌های دنیا فریب خوردند و به طمع به دست آوردن مال دنیا، آخرت خودشان را فروختند.

امام جمعه قم افزود: امام حسین(ع) در راه خدا با آنها جهاد کرد، در حالی که در این جهاد، صابر و با حوصله بود. ایشان آنقدر حوصله و استقامت کرد تا خونش در راه اطاعت از خداوند به زمین ریخته شد.

به گفته حجت‌الاسلام سعیدی، دنیاپرستان، حریم اباعبدالله الحسین(ع) را مباح شمردند که این درد از شهادت آن امام مظلوم سخت‌تر بود.

تولیت آستانه حضرت معصومه(س) فرارسیدن ماه محرم و عزاداری را رویدادی عبرت آموز برای صف بندی با دشمنان دانست و تاکید کرد: در سخنرانی، مداحی و عزاداری اگر یک بیت سروده یا قرائت می‌شود یک مصرع آن به گذشته و مصرع بعدی به زمان حال اشاره کند تا مشخص شود وظیفه عزاداران حسینی در شرایط کنونی چیست.

وی اظهار کرد: فلسفه عزاداری برای سیدالشهدا(ع) این است که سوگوار جریان گذشته باشیم و در عین حال در زمان خودمان هوشیار باشیم.

حجت‌الاسلام سعیدی بر لزوم پرهیز از رفتارهای افراطی در عزاداری تاکید کرد و افزود: خرافه‌گرایی در شأن عزاداری برای سیدالشهدا(ع) نیست و باید تلاش شود که عزاداری به رفتارهای خرافی آلوده نشود.

امام جمعه قم با اشاره به پذیرش مسئولیت هیئت‌های مذهبی توسط برخی روحانیون، گفت: توجه به روحانی محوری در هیئت‌های مذهبی بسیار ارزشمند است و امیدواریم، چنانچه اعضای هیئت‌های مذهبی از روحانیون درخواست کردند که مسئولیت هیئت‌ها را به عهده بگیرند، روحانیون با افتخار قبول کنند.