حجت‌ الاسلام محمد قمی در دیدار المکنوشی فرماندار کربلا گفت: ما در سازمان تبلیغات اسلامی خودمان را خادم همه خادمان زائرین حسین میدانیم.

به گزارش شیعه پرس، حجت‌ الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با حسین جواد احمد المنکوشی فرماندار کربلا دیدار و درباره همکاری‌های دوجانبه در مراسم اربعین گفتگو کردند.

حجت‌الاسلام قمی در ابتدای این دیدار با ذکر اینکه ما در سازمان تبلیغات اسلامی خودمان را خادم همه خادمان زائرین حسین میدانیم گفت ما در اربعین وظایف خاصی را برای خودمان قائل هستیم ضمن اینکه حس خاصی هم نسبت به مردم از شهر کربلا داریم.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی هم چنین گفت ما دوست داریم به بهانه زیارت امام رضا پذیرای زائران کربلا باشیم اما اصل این است که ما را جزو خادمان کربلا بدانید.

حسین جواد احمد المنکوشی فرماندار کربلا هم در این دیدار طی سخنانی کوتاه گفت:رهبر انقلاب آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند زیارت اربعین بذر روح آرمان و عقیده را در جامعه کاشته است.

المنکوشی با ذکر این که اربعین مملو از فضای فکری و فرهنگی برای تبلیغ و وجوه ایمانی بسیاری دارد گفت: اما انگیزه بزرگتری از برپایی این همایشهای فرهنگی در ساحات بالاتری وجود دارد که ما در فرمانداری کربلا در خدمت اهداف شما هستیم.

وی ادامه داد: زائرین از قوم های گوناگون به این زیارت می آیند شبیه به حج. که هرکدام با زبان و لهجه خودشان سخن میگویند. ما برای تبلیغ امام حسین، نیاز به مبلغانی داریم که زبان آنها را بدانند.

فرماندار شهر کربلا با ابراز تأسف از اینکه ما به درجه های بالاتر زیارت اربعین وارد نمیشویم و صرفا مسائل این زیارت محدود میشود به راهپیمایی و روادید و حمل و نقل ادامه داد: همانگونه که سیدناالقائد فرمودند، نیازمند استقبال از این زیارت به صورت بیشتر و وسیع تری هستیم. ما باید واژگان انقلاب امام حسین را بشناسانیم. مانند « امام حسین برای چه قیام کردند؟ » و « برای چه امروز بعد از چهارده قرن انقلاب امام حسین همچنان در حال جوشش است و قلب ها را از سراسر زمین جذب می‌کند»، با وجود اتفاقی که برای فرهنگ ها و قوم ها و ادیان دیگر افتاده است. ضروری است که کربلا را بر اساس این جهات تجهیز کنیم و در رسانه‌ها مدام این مفاهیم را بگوییم. اگرچه این‌ها اعتقاد شیعیان است اما برای همه مذاهب اسلامی است.

وی در پایان گفت: در این اتحاد شکل گرفته بر اساس این عقیده، و پخش آن در رسانه هایی با مخاطب میلیونی، باید مصیبت ها و اتفاقات امام حسین و حضرت زینب را نیز بیان کنیم و تذکر دهیم. برای مثال اسارت حضرت زینب و کاروان ایشان و سخنان شان، نباید صرفا مختص به مجالس عزا باشد. این یک دریچه برای شناخت اهل بیت است. این یک آغازی برای همکاری فرهنگی و فکری و رسانه ای برای ماست.

سید عبدالحسین حسنی مدیر موسسه فدک الزهرا هم در این دیدار وی با بیان اینکه انشاالله شرایطی باید فراهم شود که همه امکانات برای زوار حسین جمع شود.

وی در ادامه درباره یکی از از دغدغه های خود سخن گفت بیان طی این سال ها و در چهارده قرن گذشته کسی نتوانسته است مسیر اصلی کاروان اهل بیت از کربلا تا سامرا مشخص کند

حسنی وی با بیان اینکه در سال های اخیر و بعد از سقوط صدام و داعش فضای برای فعالیت شیعیان هموار تر شده است گفت باید با همیاری از مورخین و متخصصین در این باره هم‌جهت شوند تا چنین کاری به سرانجام برسد ما به دنبال کار اساسی هستیم در این زمینه تا ابتدا نقشه همه جانبه در این باره برسیم در ادامه هم تاسیس سایت اپلیکیشن می توان داشت ما باید این مسیر را احیا کنیم چرا که مسیر اصلی اربعین بوده است در این راه سه مسئله وجود دارد یکی حمایتهای مالی دیگری ترجمه کتاب مقتل الحسین شیخ جعفر پیشوایی دیگری زمان بندی برای انجام این کار لازم است.