وزیر امور خارجه عربستان مدعی شد که مأموریت نیروهای این کشور در سوریه نابودی گروه تروریستی داعش در چارچوب ائتلاف بین المللی ضد داعش خواهد بود.

به گزارش پرس شیعه،به نقل از خبرگزاری فرانسه، وزیر خارجه عربستان در توجیه اقدام کشورش برای اعزام نیروی نظامی به سوریه گفت: عربستان برای اعزام نیروهای ویژه در چارچوب ائتلاف بین المللی ضد داعش به سوریه با هدف نابودی داعش اعلام آمادگی کرده است.

وی در پاسخ به سوالی در مورد مأوریت نیروهای عربستان در قبال دولت بشار اسد رییس جمهوری سوریه گفت: فعالیت این نیروها در چارچوب ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش خواهد بود و عملیاد انفرادی وجود نخواهد داشت، من نمی توانم در این مورد پیش بینی ای داشته باشم و این ائتلاف است که در این مورد تصمیم می گیرد، تا کنون هدف نیروهای زمینی یا نیروهای ویژه مبارزه با داعش اعلام شده است.

عربستان و ترکیه از حامیان اصلی گروه های تروریستی سوریه و خواهان برکنار بشار اسد هستند که طی هفته های گذشته در مورد اعزام نیروهای زمینی به سوریه برای مبارزه با داعش اعلام آمادگی کرده اند.

این در حالی است که سوریه، روسیه و ایران نسبت به هر گونه مداخله نظامی ترکیه و عربستان در سوریه هشدار داده اند. وزیر خارجه عربستان در مورد قیمت نفت نیز گفت که کشورش سهم خود در بازارهای جهانی را حفظ خواهد کرد ولی برغم سقوط پی در پی قیمت نفت تولید خود را کاهش نخواهد داد.

وی ادامه داد: این بازار عرضه و تقاضا است که قیمت نفت را تعیین می کند، اگر سایر تولید کننده ها به دنبال کاهش تولید باشند این موضوع ممکن است بر بازار تاثیرگذار باشد ولی عربستان آماده کاهش تولید خود نیست.

الجبیر در مورد ائتلاف تحت رهبری این کشور در تجاوز به یمن گفت که حمایت از عبد ربه منصور هادی رییس جمهور مستعفی و فراری یمن تا بازگشت مشروعیت به این کشور ادامه خواهد داشت.

وی گفت: حمایت از دولت هادی تا تحقق اهداف مورد نظر و رسیدن به یک توافق سیاسی ادامه خواهد داشت. این مقام سعودی تصریح کرد که آمریکا متحد کشورش است و بعد از توافق هسته ای میان قدرت های بزرگ و ایران نیز واشنگتن پشت ریاض را خالی نکرده است.

وی افزود: آمریکا بیش از هفت دهه است که متحد ماست، این کشور بزرگترین شریک تجاری و بزرگترین سرمایه گذار در عربستان و منبع اصلی تجهیزات نظامی ریاض به شمار می رود. وزیر خارجه عربستان گفت: اگر ایران به دنبال روابط خوب با عربستان است باید رفتارها و سیاست های خود در منطقه را تغییر دهد.

الجبیر با اشاره به اینکه کشورش تمایل به داشتن روابط خوب با ایران را دارد، گفت: این روابط باید بر پایه حسن همجواری و عدم مداخله در امور کشورهایی مثل لبنان، سوریه، عراق، بحرین و یمن باشد.