وزارت خارجه عربستان تصویب قانون «عدالت علیه حامیان تروریسم» (جاستا) در کنگرۀ آمریکا را محکوم کرد، و به آمریکا هشدار داد که خود این کشور از این قانون متضرر خواهد شد.

به گزارش پرس شیعه؛ وزارت خارجه عربستان با صدور بیانیه ای آن را منتشر کرد، از موضوع تصویب قانون «عدالت علیه حامیان تروریسم» (جاستا) را یک «عامل یک نگرانی بزرگ» توصیف کرد.
در این بیانیه که که خبرگزاری رسمی عربستان (واس) آن را منتشر کرده، تأکید شده است که تضعیف مصونیت حکومت ها، بر تمام کشورها از جمله آمریکا تاثیر منفی خواهد گذاشت.

“جاستا” خنجری در پهلوی عربستان
روزنامۀ «المصریون» نوشت تحلیل گران سیاسی پیش بینی کرده اند که به دنبال تصویب قانون جاستا از سوی کنگره آمریکا، عربستان همکاری خود را با این کشور در زمینه مبارزه با تروریسم کاهش دهد. قانون یاد شده به خانواده های قربانیان حملات یازدهم سپتامبر اجازه می دهد تا علیه عربستان اعلام شکایت کنند. ریاض این اقدام آمریکا را همچون «خنجری از پشت» تلقی می کند.
کنگره آمریکا چهارشنبه (۷ مهر ماه ۱۳۹۵) قانون عدالت علیه حامیان تروریسم (جاستا) را به تصویب رساند و بدین ترتیب وتوی باراک اوباما را لغو کرد. رئیس جمهور آمریکا با این قانون به اعتبار این که امنیت ملی کشورش را در معرض خطر قرار می دهد، مخالفت کرده بود.
روابط عربستان و آمریکا به دنبال به قدرت رسیدن اوباما در اوایل سال ۲۰۰۹ به طور روزافزون رو به ضعف گذاشت اما با وجود همه این ها همکاری دو کشور در زمینه مبارزه با تروریسم تحت تاثیر رابطه سیاسی قرار نگرفت و عربستان از تابستان ۲۰۱۴ در ائتلاف ضد داعشی آمریکا مشارکت دارد.