خطیب موقت نماز جمعه تهران گفت: یکی از مواردی که برای ما مایه امید است، ولایت فقیه است، علاوه بر دلایل علمی، از نظر اجتماعی هم ولایت فقیه برای جامعه امیدبخش است.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت الله محمد امامی کاشانی در خطبه های نماز جمعه تهران پیرامون فلسفه عزاداری و اینکه به چه دلیل در احادیث ما سفارش زیادی به عزاداری و سوگواری امام حسین (ع) و یاران ایشان شده است؟ اظهارداشت: سخن خود را با بصیرت آن حضرت آغاز می کنم. اینکه چهار نکته این وصیت دارد، اول آنکه من حرکت نکرده ام به خاطر اینکه بخواهم بساط را برهم بزنم و ایجاد فتنه کنم، بلکه هدف از قیامم این بود که امر به معروف و نهی از منکر کنم و سیره پیامبر و امیرالمومنین (ع) را احیاء کنم.

خطیب موقت نماز جمعه تهران گفت: امام حسین (ع) در ابتدای این وصیت می فرمایند من شهادت می دهم به وحدانیت خدا و رسالت پیامبرش و روز قیامت و به اینکه قرآن حق است، نکته دوم اینکه قیام من بر اساس فتنه انگیزی نیست بلکه احیای دین خداست؛ و نکته سوم اینکه من امر به معروف و نهی از منکر می کنم.

وی ادامه داد: در آن زمان یک نظر سیاسی را پخش کردند که بر اساس آن نظر، مردم را گمراه می کردند و می گفتند که یزید لعنت الله حاکم اسلامی است و امام حسین (ع) علیه حکومت اسلامی قیام کرده است.

آیت الله امامی کاشانی اضافه کرد: این نکته به آن اشاره دارد که این کارها و جوسازی ها غلط است و دوم آنکه امام می گوید من خود اعتقاد دارم، همانطور که می دانید در امر به معروف و نهی از منکر کسی که خودش این کار را می کند، شرط اول در اثرگذار بودن این مطلب است. یعنی اینکه فرد آمر به معروف خود اهل عمل باشد و امام حسین هم به این اشاره می کند که من اعتقاد دارم به قیامت، حساب و کتاب و رسالت پیامبر.

عضو مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: اگر دل آلوده بود و زبان ناخالص بود، در اینجاست که اثر منفی دارد یا اثر آن امر به معروف و نهی از منکر خیلی کم است و این یکی از شرایط مساله امر به معروف و نهی از منکر است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران گفت: نکته دیگر اینکه مسئله امر به معروف و نهی از منکر اصلی است برای اسلام و دین ما استوار است بر این اصل. بنابراین باید فرد آمر به فکر جامعه باشد که جامعه را بسازد، گناه و فساد در آن جامعه نباشد و برای این است که امام در مسئله امر به معروف و نهی از منکر تاکید می کنند.

وی اضافه کرد: نکته دیگر اینکه در حادثه عاشورا، این برهم زدن حکومت و احیاء امر به معروف کار امام حسین (ع) بود و دیگران نمی توانستند؛ یعنی هر کس توان در همه منکرات ندارد. به عبارت دیگر بعضی منکرات بالاست و انسان های بالا هم باید نهی از منکر کنند.

آیت الله امامی کاشانی بیان کرد: بعضی از این منکرها با سخن و عمل تنها نیست، با کتابت نیست، بلکه با فداکاری است. بنابراین امام حسین (ع) امر به معروف و نهی از منکر را بین دو چیز می دید که یا باید حکومت بنی امیه را سرنگون میکرد و در صورت امکان حکومت اسلامی را برپا می داشت و یا با فدا کردن خود، این کار را ادامه می داد که ایشان بر همین اساس هم تکیه کردند.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: امام حسین (ع) از وقتی که از مدینه حرکت خود را آغاز کردند، وقتی محمد ابن حنفیه و برخی دیگر از اصحاب آن حضرت به ایشان گفتند که به کربلا نروید و ایشان گفتند فردا جواب خواهم داد و اذان صبح حضرت حرکت خود را آغاز کردند.

قیام امام حسین (ع) در جهت احیای دین بود

خطیب موقت نماز جمعه تهران گفت: بعد از حرکت امام، اصحاب آمدند و از ایشان پرسیدند چرا گفتید فردا جواب می دهم؟ که پاسخ دادند پیامبر مرا امر کرده است، در مکه هم ایشان خطبه ای ایراد کردند و در آنجا فرمودند من حرکت می کنم و هر کس می خواهد با من در این مسیر بیاید. ایشان گفتند این حرکت به قلم اعلاء نوشته شده است، یعنی مکتوب الهی و برای من فریضه است.

وی اضافه کرد: برخی از مورخان هم تاکید کرده اند که امام حسین (ع) هر روز که می گذشت، سخنشان صریح‌تر و شفاف تر می شد. امام می فرمود این مرگ چه مرگ خوبی است، موتی است بالا و با ارزش، این مرگ، مرگ است. از همان لحظه اول امام چنین گفت و مدام تابناک‌تر و برافروخته تر هم می شد. چرا که می دید راه همین است و باید همین راه را رفت.

آیت الله امامی کاشانی بیان کرد: در روایات است که شبهای جمعه و شبهای قدر، ارواح طیبه ائمه ما به عرش می روند و باز می گردند و در جایی معصومی می فرماید اگر چنین نباشد که ما به عرش برویم و بازگردیم، علممان تمام می شود. یعنی معلوماتمان بالاتر نمی رود.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: آنها در عرش نقشه عالم را می فهمند. لوح قدر و ارواح قدریه را می بینند و می فهمند. امام حسین (ع) هم در ایام عاشورا علاوه بر آن شبها، سیر به عالم بالا داشتند و عبارات آن حضرت را که می بینید متوجه این مطلب می شوید که صریح تر و شفاف تر سخن می گویند.

فلسفه عزاداری برای امام حسین (ع) توجه به خدا و تفکر امام است

خطیب موقت نماز جمعه تهران گفت: یعنی امام حسین (ع) در عرش سیر می کند و در تماس با مقامی که همه سرنخ ها آنجاست، کانون همه تصمیم گیری ها آنجاست، با آنجا تماس می گیرد و عالم قدر و نقشه عالم را مثل یک مهندس می بیند. امام همه چیز را دید و وقتی هم که صحبت می کند، اینگونه صریح می گوید.

وی افزود: خطابه های امام حسین (ع) را وقتی می بینیم، متوجه می شویم که مدام صریح تر می شود، چون تماسش با عالم بالاست.

آیت الله امامی کاشانی گفت: بنابراین فلسفه عزاداری این است که توجه به خدا و تفکر امام حسین (ع) داشته باشیم و خود به معروف عمل کنیم و از منکر دوری کنیم و در مجالس عزاداری امام (ع) تصمیم بگیریم که راه امام حسین (ع) را خواهیم رفت و اگر اینگونه نشود و توجه لازم را نداشته باشیم عزاداری ما عبس خواهد بود.

عضو مجلس خبرگان رهبری در بخش دوم خطبه های نماز جمعه ادامه داد: دنیایی که ما در آن زندگی می کنیم، پر از ظلم و گرفتاری است و مردم در مشکلات به سر می برند. این گرفتاری و مشکلات می تواند کفر باشد یا گرفتاری کسانی که خود را مسلمان می دانند و با کفر همکاری می کنند و داریم که از معصوم (ع) پرسیده شده است که در آن روزگار که مسلمانان گرفتاری های آخرالزمانی پیدا می کنند، مثل همین روزگاری که ما در آن هستیم، چه خواهد شد؟ گفته شده است «وای بر عرب یاغی در آخر الزمان» که اشاره دارد به همین آل سعود و حاکمان عربستان که گروه های تکفیری را در کشورهای مسلمان با سرمایه شان و با طراحی صهیونیستی و قدرت آمریکائی بسیج کرده اند.

قدر دانی از نظر رهبری مبنی بر مساله انتخابات که منجر به حفظ وحدت شده است

خطیب موقت نماز جمعه تهران ادامه داد: در این شرایط گفته شده است که به انتظار فرج باشید، مایوس نشوید، تسلیم گناه نشوید و نگویید که اوضاع این است و ما نمی توانیم کاری کنیم.

آیت الله امامی کاشانی افزود: یکی از مواردی که برای ما مایه امید است، ولایت فقیه است. علاوه بر دلایل علمی، از نظر اجتماعی هم امیدبخش است که جامعه ای ولایت فقیه دارد و بر اساس اسلام عمل می کند و آینده نگری دارد.

وی با ابراز تشکر از مقام معظم رهبری که همواره بر مشکلات جامعه توجه دارند، افزود: نظر مبارک ایشان در مسئله انتخابات و شرکت نکردن کاندیدایی در انتخابات برای پرهیز از اختلاف و تفرقه بوده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: مسئله دو نامه ای که به جوانان غربی نوشته اند و موضوع تکفیری ها و گروه های تروریستی را که به نام اسلام و برای واژگون نشان دادن چهره اسلام در جهان بسیج کرده اند و اینکه ایشان جوانان غربی را به این مسئله توجه داده اند هم نکته مهمی است.

وظیفه نیروی انتظامی پاسداری از ارزش ها است

خطیب موقت نماز جمعه تهران اضافه کرد: این هفته به عنوان هفته نیروی انتظامی نام گرفته است که وظیفه اش پاسداری از ارزش ها که همین امنیت است. نیروی انتظامی، نظامی و دیگرانی که در حال خدمت هستند بر همین اساس است که کشور، کشور حضرت امام عصر (عج) است.

آیت الله امامی کاشانی بیان کرد: ما برای شهدای هفته دفاع مقدس، برای شهدای حرم اهل بیت (ع)، برای همه از پیشگاه خدا طلب اعطلای مقام داریم، برای همه پدران، مادران و فرزندان شهدا، صبر و اجر مسالت داریم و برای همه نیروهای مسلح از پیشگاه خدا طلب سلامت و توفیق خدمت بیشتر داریم.