قم – یکی از مراجع تقلید گفت: علم و فرهنگ تنها در کتاب نیست بلکه مقداری از آن را باید در متن جامعه یافت مانند بازدید از مناطق جنگی تا نسل جوان بفهمند ایران چگونه به عزت رسید.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت الله العظمی حسین نوری همدانی پیش از ظهر شنبه در دیدار با سردار فضلی رئیس ستاد راهیان نور کشور، حمیدرضا کفاش معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش و جانشین رئیس ستاد راهیان نور و اعضای قرارگاه راهیان نور امام حسن عسگری(ع)، اظهار داشت: انسان‌ها باید بدانند در عالم عظمت و کمال بدون سختی و مشقت به دست نخواهد آمد.

وی گفت: طبق آیات قرآن خداوند این عالم را به گونه‌ای آفریده است که با وجود استعدادها و امکانات فراوان خود انسان‌ها هستند که باید خود و جامعه را بسازند، باید گام بردارند و تلاش کنند تا به کمال و عزت برسند.

استاد سطوح عالی حوزه با تأکید بر تفکر و تدبر در آیات قرآن، افزود: با سنت پروردگار آشنا شوید چرا که حوادث در عالم زیاد است که این‌ها همه از سنت الهی سرچمه می‌گیرد و خداوند بر اساس روحیات و اعمال شما حوادث را پیش می‌آورد.

علم و فرهنگ تنها در کتاب دانشگاه و حوزه نیست

وی به موضوع فرهنگ اشاره کرد و گفت: در خصوص فرهنگ باید همه جهات را در نظر گرفت و به همه کسانی که در کار فرهنگی مشغول هستند توصیه می‌کنم تا سه کتاب، صحیفه نور، وصیت نامه امام(ره) و دفتر تبیان را مطالعه کنند.

آیت الله نوری همدانی به اشعاری از مثنوی اشاره کرد و ادامه داد: کتاب مثنوی مولوی از لحاظ ذوق ادبی پر ارزش است اما لغزش‌هایی در این کتاب وجود دارد.

وی تصریح کرد: علم و فرهنگ تنها در کتاب دانشگاه و حوزه نیست بلکه مقداری از آن را باید در متن جامعه یافت و از آن عبرت گرفت مانند همین اردوهای راهیان نور و بازدید از مناطق جنگی تا نسل‌های آینده ببینند ایرانی که قرن‌ها زیر سلطه استبداد بود چگونه به این عزت و عظمت رسیده است.

با ایجاد اشتغال جوانان را خوشحال کنید

این مرجع تقلید شیعیان در پایان گفت: برخی می‌گویند می‌خواهیم کنسرت برگزار کنیم تا جوانان خوش باشند، که به آنها می‌گویم جای این برنامه‌ها در قم نیست و این شهر مرکز ترویج معارف اهل بیت(ع) است؛ اگر می‌خواهید جوانان را خوشحال کنید برای آنها شغل و امکانات زندگی فراهم کنید.