رسانه‌ های آمریکایی بخش‌هایی از صحبت‌های جان کری را در یک جلسه خصوصی درباره بحران سوریه منتشر کردند.

به گزارش پرس شیعه؛ وزیر خارجه آمریکا در این جلسه، که با نمایندگان چند گروه سوری و دیپلمات‌های سه یا چهار کشور دیگر برگزار شده، به برخی حقایق درسوریه اشاره و از نقش آمریکا در حمایت از گروه های مسلح پرده برداشته است.

وزیر خارجه آمریکا در این جلسه می‌گوید برای توسل به زور علیه دولت سوریه استدلال کرده، اما نتوانسته است دیگران را برای این کار قانع کند.

کری گفته است: “گمانم سه یا چهار نفر در دولت هستند که برای توسل به زور استدلال کرده‌اند، اما من در این بحث موفق نشدم. من کسی هستم که اعلام کردم ما به خاطر استفاده از تسلیحات [شیمیایی] به اسد حمله می‌کنیم. اما کنگره حتی حاضر نشد این مساله را به رای بگذارد.”

به گزارش بی بی سی، در جلسه‌ای که نوار آن در رسانه‌ها درز کرده، نمایندگان گروه‌های سوری فعال در حلب از کری می‌پرسند چرا دولت آمریکا برای واداشتن بشار اسد به آتش‌بس کاری نمی‌کند.

حضور غیر قانونی آمریکا در سوریه

وزیر خارجه آمریکا می‌گوید آمریکا با محدودیت‌های قانونی و حقوقی برای عمل در سوریه مواجه است و برخلاف نیروهای روسیه از طرف دولت سوریه به عملیات در آن کشور دعوت نشده است و تنها برای هدف قرار دادن “داعش” می‌تواند در آسمان سوریه حضور داشته باشد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین نیروهای روسیه را متهم می‌کند که، به گفته او برخلاف آمریکا، به قوانین بین المللی احترام نمی‌گذارند. او گفته است: “ما مثل روس‌ها رفتار نمی‌کنیم.”

روسیه و آمریکا متقابلا یکدیگر را در وضعیت کنونی سوریه مقصر می‌دانند.

حمایت روسیه برکناری اسد را سخت کرده است

جان کری در جلسه خصوصی هفته گذشته که نوارش افشا شده می‌گوید اقدامات روسیه معادله را تغییر داده و برکناری بشار اسد را سخت‌تر از قبل کرده است.

کری در بخش دیگری از صحبت‌هایش می‌گوید: “از نظر خیلی از آمریکایی‌ها ما نباید در کشوری دیگر بجنگیم و جوانان آمریکایی را بفرستیم که در کشوری دیگر کشته شوند.”

اعتراف کری به تجهیز مخالفان سوری برای جنگ

او می‌گوید آمریکا در پی تجهیز مخالفان سوری است تا آنها در کشور خودشان بجنگند.

جان کری می‌گوید بخشی از مشکل این است که وقتی آمریکا می‌خواهد گروهی را جایی در سوریه تقویت ‌کند، همه طرف‌های درگیر تمرکز بیشتری روی آن منطقه می‌گذارند.