اسناد نخستین دادخواست ضد سعودی در آمریکا که شکایتِ یک بیوه و دخترش از بازماندگان فاجعۀ ۱۱ سپتامبر است؛ منتشر شد.

به گزارش شیعه پرس؛ در پی تصویب قانون عدالت ضد تروریسم -معروف به قانون جاستا- اسناد نخستین شکایت در این چارچوب توسط شبکه سی.ان.ان منتشر شد.
بر اساس این قانون که چهارشنبه شب با اکثریت آرا در کنگره و پارلمان آمریکا تصویب شد، خانواده های قربانیان ۱۱ سپتامبر می توانند عربستان را به سبب نقشی که در این حملات داشتند؛ تجت پیگرد قرار دهد.

نخستین دادخواست علیه عربستان که پروندۀ “۱۶-cv-1944″ نام دارد و دادرسی به آن در دادگاه واشنگتن در جریان است.

در این دادخواست، “استفانی رُس دِسیمونیه” بیوۀ “پاتریک دن” افسر نیروی دریایی آمریکا و دخترش الکساندرا، علیه عربستان سعودی شکایت کردند و دولت این کشور را به حمایت از سازمان القاعده و اسامه بن لادن سرکرده سابق القاعده در جریان حملات ۱۱ سپتامبر متهم و تاکید کردند که حمایت های عربستان از القاعده و اسامه بن لادن که بیش از یک دهه ادامه داشت، زمینۀ لازم برای وقوع حملات ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ را فراهم کرد.

دی سیمونیه، که در زمان حملات ۱۱ سپتامبر، دو ماهه باردار بود در حادثه برخورد یکی از هواپیماهای ربوده شده به مقر پنتاگون، همسرش را از دست داد.
“مایکل میلر” وکیل دی سیمونیه، در دادخواستِ ۵۴ صفحه ای خود که در دادگاه قرائت کرد، گفت: عربستان از نقشه القاعده برای حمله به آمریکا اطلاع داشت و اساساً القاعده، بدون اطلاع عربستان سعودی نمی توانست حملات ۱۱ سپتامبر را انجام دهد.

بیشتر بخوانید.....
بیانیه مشترک مذاکرات استراتژیک اسلام آباد - واشنگتن منتشر شد